ЕС и САЩ не признават Александър Лукашенко за президент на Беларус, обявиха те, след като Александър Лукашенко положи клетва за шести мандат.
Инаугурацията на Александър Лукашенко за нов президентски мандат няма достатъчно демократична легитимност и ЕС ще преразгледа отношенията си с Беларус. Това се казва в разпространено изявление на върховния представител на ЕС по външни работи и политика за сигурност Жозеп Борел. Според него, церемонията по встъпването в длъжност единствено ще задълбочи политическата криза в страната, съобщи ТАСС, цитирана от БГНЕС.
Лукашенко тайно положи клетва като президент
„ЕС не признава резултатите от фалшифицираните избори на 9 август. На базата на това така наречената инаугурация на 23 септември и новият мандат, поет от Александър Лукашенко, нямат достатъчно демократична легитимност”, се подчертава в текста.
Според Борел, „провеждането на инаугурацията е в пряко противоречие с волята на значителна част от беларуския народ, изразена в многобройните и безпрецедентни мирни протести, които се провеждат след изборите”.
Евросъюзът е убеден, че единственият изход от политическата криза в Беларус е провеждането на всеобхватен национален диалог и положителен отговор на исканията на народа за демократични избори.
Водни оръдия срещу демонстранти и арести в Минск
Борел призова отново властите в страната да се въздържат от насилие и незабавно да освободят всички задържани в хода на предизборната кампания и протестите.
На 23 септември президентът на Беларус Александър Лукашенко положи клетва за шести мандат на тайна церемония, проведена без предварително съобщение.
Съединените щати не могат да смятат Александър Лукашенко за легитимно избран президент на Беларус. Това заяви Държавният департамент, "Изборите на 9 август не бяха нито свободни, нито честни. Обявените резултати бяха фалшифицирани и не носят никаква легитимност", каза в комюнике говорител на американската дипломация.
Добави коментар