Правителствата на някои страни от ЕС са използвали евросредства, за да изградят мрежа, осигуряваща им подкрепа. Мрежа, довела до корупция. На това трябва да се сложи край. В това е категорична Софи инт Велд, евродепутат от нидерландската партия Демократи 66 и част от политическата група "Обнови Европа" в Европейския парламент (ЕП).
Инт Велд е председател на Групата за наблюдение на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права, която е част от Комисията по граждански права, правосъдие и вътрешни работи в ЕП.
В края на август Групата се срещна с българската вицепремиерка Екатерина Захариева и заместник-главната прокурорка Красимира Филипова. От българското държавно обвинение заявиха, че "дискусията е организирана от ЕП по предложение на главния прокурор Иван Гешев".
В интервю за „Дойче веле“ Софи инт Велд заяви: „Дискусията беше инициирана и организирана от Групата за наблюдение като част от нейните редовни дейности“.
Попитана колко притеснителна е ситуацията с демокрацията и върховенството на закона в България, евродепутатът отговори: „Трудно е да се сравняват страните членки, тъй като ситуацията навсякъде е различна. Но случващото се в България буди безпокойство. Повечето (причини - б.р.) са добре известни: върховенството на закона и по-специално позицията на главния прокурор, както беше подчертано още през 2009 година от Съда на Европейския съюз, както и предложението за бърза промяна на Конституцията“.
Сред другите проблеми, които Софи инт Велд посочи, са отказът да се ратифицира Истанбулската конвенция, свободата на медиите и безопасността на журналистите (отразени и в много ниското място на България в индекса за свобода на медиите), антиромската и хомофобската реч на омразата. „Всички тези опасения бяха отбелязани от няколко международни инстанции, включително от Съда на Европейския съюз, Съвета на Европа и по-специално неговите органи GRECO и Венецианската комисия“, припомни Софи инт Велд.
„The Brussels Times“: ЕС поне да осъди насилието на протестите в България
Тя очаква, че в първия доклад на Еврокомисията за върховенството на закона в България ще бъдат разгледани всички теми, които предизвикват загриженост, както и че ще се изготвят конкретни препоръки.
„Това е важно, за да може Механизмът за сътрудничество и проверка за България и Румъния да бъде интегриран в доклада за върховенството на закона в даден момент. Наблюдението трябва да бъде стриктно и да оценява всички държави-членки по едни и същи критерии", добави евродепутатът.
Софи инт Велд е убедена, че правителствата на някои държави членки са използвали пари от ЕС, за да изградят мрежа, която да им осигурява подкрепа.
Снимка: БГНЕС
„Мрежа, водеща до корупция. Някои дори активно използват финансиране от ЕС, за да подкопават ценностите на Общността. На това трябва да бъде сложен край. И когато това се случи, националните правителства ще мислят по два пъти, преди да подкопават ценностите на ЕС. Бюджетната обвързаност обаче няма да бъде панацея. Нуждаем се от много повече - като по-широко наблюдение и финансиране, Комисията и Съветът да предприемат смели политически и правни действия в подкрепа на гражданското общество и адвокатите, работещи в областта на върховенството на закона и основните права“, каза тя.
На въпрос на изданието дали България е сред тези страни, Софи инт Велд отговори: „Няма да уточнявам, но със сигурност сте наясно, че съществуват опасения за злоупотреба с еврофондове. Не става дума непременно за измама или незаконна употреба, а за средства, които се вливат в джобовете на политически съюзници и олигарси, което не е целта на фондовете. Субсидиите за селското стопанство могат да бъдат получени от големи собственици на земя, понякога от чужденци, а понякога и чрез използване на практики за сплашване и изнудване спрямо дребните фермери. Тези практики се срещат в отделните държави-членки в различни комбинации и интензивност. Соченето с пръст няма да ни помогне да сложим край на тази практика. Когато трябва да надигнем глас, ще го направим“.
Добави коментар