В началото на сезона - сигнали от туристи за мръсни води в морето. Въпреки че според проверяващите качеството на морската вода у нас се повишава – оплакванията за чистотата на плажовете не секват.
През годините Офицерският плаж край Варна поведе в непрестижната класация за плажовете с най-мръсна вода по българското Черноморие. Причината беше директно изливане на отходни води от канала директно в морето. Така години наред пробите показваха „лошо” качество на водата.
Ангелкова: Очакваме раздвижване по Черноморието
През последното лято почти две трети от изследваните в лаборатории проби с морска вода, взети край плажовете у нас, показват отлични резултати. Едва 4% са със задоволително качество, а за първи път от години критични нива на замърсеност не са открити в нито една от общо 811 взети проби по цялото крайбрежие.
„В над 90% от нашите курорти те са хигиенизирани – от гледна точка на пречиствателни станции, централна или локална канализация. Не бих казал, че българското море, от гледна точка на морската вода, е по-рисково от морето в Гърция, Италия или други дестинации”, заяви доц. Стоян Ханджиев пред Нова телевизия.
Сигналите за изливане на отходни води, боклуци и мръсни плажове обаче не спират. А всяка поета глътка морска вода може да ни коства приятния завършек на почивката, категорични са експертите.
„Поглъщането е входната врата - не заради това, че водата е морска, а заради това, че би могла да е заразена и би подействала неблагополучно по отношение на вирусна инфекция, диария и т.н.”, коментира доц. Стоян Ханджиев.
Традиционно, в разгара на сезона, лекарските кабинети по Черноморието се препълват с пациенти с диагноза летен грип.
„Морската вода сама по себе си не е рискова, затова защото тя е един хипертоничен разтвор на различни соли, които са и антибактериално действащи, антивирусно и т.н. Всичко е въпрос на избор на места, които са сигурни като локации, като дестинации”, каза доц. Стоян Ханджиев.
Добави коментар