Южният полюс се е затоплил над три пъти повече от останалата част от света през предишните три десетилетия, съобщиха ДПА и БНР, позовавайки се на новозеландски учени.
Температурата на Южния полюс се е повишила приблизително с 1,8 градуса по Целзий през предишните 30 години, което е повече от три пъти над средното за света. Това установи екип от университета на Виктория в Нова Зеландия. Резултатите от изследването са публикувани в списание "Нейчър клаймит чейндж".
Резултатите оспорват разпространеното схващане сред специалистите, че Южният полюс е защитен от затоплянето. Данните показват, че повишаването на средната температура е свързано с естествените климатични промени в тропиците, каза ръководителят на изследването Кайл Клем.
Изглежда, че по-топлите температури на морската повърхност в тропиците са засилили циклоните в Южния Атлантически океан и това е улеснило топлия и влажен въздух да се движи към вътрешността на Антарктида.
"Това показва колко тясно свързан е климатът на Антарктида с непостоянния климат в тропиците", обясни Клем.
Хората също имат роля, но е трудно да се определи каква част от затоплянето може да се дължи на увеличените емисии от парникови газове. Човешкият принос може да е отговорен за затопляне от около 1 градус по Целзий през трите десетилетия според климатичните модели.
Добави коментар