Според днешното издание на парижкия вестник "Фигаро", френският президент Еманюел Макрон е бил изкушен да подаде оставка и след това да поиска нов мандат от французите.
Еманюел Макрон е под постоянен натиск от началото на кризата с COVID-19 да държи под контрол политическата ситуация. Предвид широките правомощия на френския президент той има няколко институционални възможности: да смени премиера, да разпусне парламента, да проведе референдум и дори да подаде оставка.
Политическите анализатори незабавно изключиха възможността за оставката му, въпреки че последната не е изключена от самия президент, съобщава БГНЕС
Той лично обяви това преди две седмици пред много малък кръг хора, по-точно на видео среща на донори в Лондон. Той говори кратко и ясно и заяви, че е готов, според любимия му израз, да „поеме риск“.
Франция моли гражданите си да не пътуват в чужбина това лято
Според един от участниците Макрон обяснил, че обмисля възможността за подаване на оставка, за да предизвика провеждане на предсрочни избори "през следващите седмици или месеци". Макрон е убеден, че ще изненада опонентите си.
"Сигурен съм, че ще спечеля, защото срещу мен няма никой", каза Макрон.
Всъщност, ако левицата и Зелените успеят да се споразумеят за втория тур на общинските избори, е малко вероятно те да успеят да намерят общ кандидат, докато десните са разделени.
Според „Фигаро” е изненадващо, че Макрон обаче се осмелил да сподели сценария пред няколко души, без да споменава други институционални възможности, като отстраняването на премиера и част от правителството, както се спекулира във френската преса. Той обяснява, че „по принцип не изключва никаква хипотеза“, но добавя, че „хипотезата за оставка никога не е била в дневния ред, нито е спомената на заседание в Елисейския дворец“.
Предшествениците на Макрон, Саркози и Оланд, не успяха да спечелят втори мандат, което също може да бъде причина за оставка и опит за получаване на нов мандат.
От 1958 г. французите два пъти трябваше да гласуват на предсрочни президентски избори. През 1974 г., след смъртта на Жорж Помпиду и през 1969 г. след оставката на генерал дьо Гол.
Добави коментар