Графити, рисунки, знаци и тагове или подписи ни заобикалят по улиците на града. Някои от тях придават добавена стойност на пространствата, други обаче са откровено загрозяващи, срамни и позорни за града. Пред БГНЕС началник сектор „Контрол на рекламната дейност“ в Столичния инспекторат Иво Пенев коментира, че Столичната община прави ясна разлика между графитите като изкуство и го подкрепя, но проявява нулева търпимост и толерантност, когато става дума за вандализъм и хулигански прояви.
„Почти липсва неусвоено място в централната част на София, което да не е надраскано или нарисувано от напористи художници, които искат да покажат, че творят в нашия град, но по никакъв начин не бихме окачествили техните действия като такива с някаква художествена или културна стойност“, обясни той.
4000 кв. м с нерегламентирани графити са почистени от началото на 2019 досега. В този списък попадат най-емблематичните места на нашия град – катедралата „Св. Александър Невски“, църквата „Св. Седмочисленици“, Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Националната опера, музея на Пенчо Славейков, паметникът на Иван Вазов, светите братя Кирил и Методий. Последният почистен паметник е този на Алеко Константинов. Подлезът на „Софийския университет“ е почистван цели 4 пъти в последните няколко месеца.
На този етап заловените и наказаните са твърде малко. По данни на МВР за миналата година са 49 души.
Добави коментар