4 млн. лв. в подкрепа на производителите на плодове и зеленчуци

16:18, 10 юни 20 25 2038 Шрифт:
Любомира Николова Редактор: Любомира Николова

Управителният съвет на ДФ „Земеделие” разпределя 4 млн. лв. за 2020 г. по схемата de minimis в помощ на българските производители при реализацията на произведените от тях пресни плодове и зеленчуци. Помощта е част от мерките, за справяне с последствията от извънредното положение, заради пандемията от коронавирус (COVID-19).

Средствата са остатък от утвърдения от УС на ДФЗ на 7 април 2020 г. финансов ресурс от 5 млн. лв. в подкерпа на оранжерийните производители. Заявеният ресурс, в срока за прием на заявления от 15 април до 31 май 2020 г,. е близо 1 млн. лв.

Производители на плодове и зеленчуци съгласни с новата наредба на БАБХ

Обхватът на подкрепата се разширява по искане на браншовите организации и на производителите на плодове и зеленчуци, които изпитаха затруднения при продажбата на своята продукция заради наложените ограничителни мерки във връзка с COVID-19.

Помощта е за реализация на български домати, краставици и корнишони, отглеждани на открито и оранжерийно, както и на череши и вишни, праскови и нектарини, кайсии и зарзали, ягоди и малини. Така ще се даде възможност за непрекъснатост на процеса за изкупуване и доставка на плодове и зеленчуци до българския потребител.

Финансовата подкрепа ще се предоставя на български локални хранителни вериги с три или повече обекта в една или няколко съседни административни области. Те ще се явяват свързващото звено между производителите и потребителите и ще осъществяват прекия достъп до произведените у нас пресни плодове и зеленчуци.  

Средствата ще компенсират част от разходите на търговските обекти за транспорт, логистика, сортиране, опаковане и реализация на българските плодове и зеленчуци в търговската мрежа през 2020 г. 

Единичната ставка за подпомагане, предвидена за търговските обекти, е в размер на 150 лв. за тон домати, отглеждани на открито или оранжерийно; 100 лв./тон за краставици/корнишони, отглеждани на открито или оранжерийно; 100 лв./тон за череши и вишни; 100 лв./тон за праскови и нектарини; 100 лв./тон за кайсии и зарзали и 200 лв./тон за ягоди и малини. В калкулацията влизат част от разходите на тон, които кандидатът за помощта ще направи за привеждането на продукцията в търговски вид.

Продукция в търговските обекти имат право да предлагат земеделски стопани, заявили през Кампания 2020 участие по схемата за обвързано подпомогане за плодове и зеленчуци, отглеждани на открито и оранжерийно производство или признати от министъра на земеделието, храните и горите групи и организации на производители, чиито членове са зявили през Кампания 2020 участие по схемата за обвързано подпомогане за плодове и зеленчуци, отглеждани на открито и оранжерийно производство. Обектите за търговия трябва да бъдат регистрирани по чл. 12 от Закона за храните и да са вписани в публичния регистър на БАБХ. За да получат средствата те трябва да докажат пред фонд „Земеделие“ с фактури, че са изкупили продукцията от земеделските стопани след датата на решението на УС на ДФ „Земеделие“, не по-късно от 31 юли 2020 г. и са извършили плащане към тах. Срокът за кандидатстване по схемата е от 1 юли до 31 юли 2020 г., като до 10 август трябва да се представят документи за изкупената продукция. Изплащенето на помощта е до 31 август 2020 г.

Указанията за държавната помощ и съпътстващите ги регистри ще бъдат публикувани на сайта на ДФ „Земеделие“.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама