Президентът Радев: Държавата трябва да покаже, че държи на културните дейци в условия на криза

17:35, 03 юни 20 / Политика 25 2009 Шрифт:
Редактор:

Културните дейци имат огромно значение за националната идентичност и духовността и държавата трябва да покаже, че държи на тях в условията на криза. Това заяви президентът Румен Радев, който се срещна днес на „Дондуков“ 2 с творците и общественици Даниела Кузманова и Венцислав Мицов, съобщават от прессекретариата на държавния глава.

Двамата са автори на Петицията за спешна финансова помощ на свободния културен сектор в България, подкрепена от над 2300 души. Президентската институция е първата, откликнала на призива за спешна помощ на независимите дейци на културата.

Румен Радев: Рестриктивните мерки не трябва да нарушават основни човешки права

"Културата не трябва да е остатъчен елемент на държавния бюджет, а да отразява разбирането на институциите за нуждата от нейното опазване и развитие", подчерта още Румен Радев.

Държавният глава нееднократно е призовавал и за баланс между инвестициите в инфраструктура и в развитието на човешкия капитал, особено в областта на образованието, науката и културата. Обща бе оценката, че държавната политика към сектора на културата следва да се основава на дългосрочна стратегия за неговото развитие.

Държавният глава припомни, че от самото начало на кризата е апелирал здравните мерки да бъдат съпътствани и от пакет от социални и икономически мерки, както и за своевременна безвъзмездна помощ за най-засегнатите. Това включва и всички самонаети, косвено засегнати от кризата, които остават извън обявените социални мерки, сред които са и свободните дейци на културата.

"Обявените от Министерството на културата мерки в подкрепа на засегнатите от кризата независими творци са недостатъчни и обхващат само малка част от реално нуждаещите се от помощ", подчертаха Даниела Кузманова и Венцислав Мицов. Обещаната месечна подкрепа от 720 лева по програмата на Национален фонд „Култура“ е достъпна само за творци с месечен доход до 1000 лева, което е ограничило кандидатствалите до около 320 души, при много повече нуждаещи се. Облагането на помощта и свеждането и до реален месечен доход от 470-480 лева, при загубата на всякакви други доходи, поради ограниченията на масовите прояви, води до обида и крайно обезсърчение на дейците на културата, подчертаха още Даниела Кузманова и Венцислав Мицов.

 

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама