Човешки кости, открити в пещерата "Бачо Киро" в България, навеждат на мисълта, че Хомо сапиенс е пристигнал в Европа няколко хилядолетия по-рано, отколкото се смяташе досега, и е поделял по-дълго Стария континент с неандерталците, съобщи Асошийетед прес, цитирана от БТА .
“Our work in Bacho Kiro shows there is a time overlap of maybe 8,000 years between the arrival of the first wave of modern humans in eastern Europe and the final extinction of Neanderthals in the far west of Europe,” said Prof Jean-Jacques Hublin.
— Ticia Verveer (@ticiaverveer) May 11, 2020
https://t.co/uI7StZ1tD5
"Усилията находките да бъдат датирани бяха свързани с проблеми, но изглежда, че са отпреди около 40 000 години, плюс или минус няколко хиляди години", заяви археоложката Хелън Фюлас от института "Макс Планк" за еволюционна антропология в Германия.
Учените смятат, че Хомо сапиенс е дошъл от Африка преди около 47 000 години, по време на краткотраен топъл период. "Това означава, че в разстояние на около 7000 години хора и неандерталци са живели на един и същ континент, взаимодействайки вероятно малко и не толкова често помежду си", отбеляза съавторът на изследването и директор на института Жан-Жак Юблен. Неандерталците са изчезнали от лицето на планетата преди около 40 000 години.
"Знаем, че когато са дошли Хомо сапиенс, там е имало неандерталци. Дунавската долина вероятно е била ползвана като път от представители на Хомо сапиенс, за да се придвижат в тази част на Европа", каза Юблен.
Пещерата "Бачо Киро" е разположена на 300 м западно от Дряновския манастир, на неголямо разстояние от водната пещера "Андъка" в отвесна варовикова скала на 335 метра надморска височина. Пещерата е сред Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз под номер 22.
Тя е първата благоустроена пещера в България от дряновските туристи още през 1937 година, една от основните туристически забележителности в района. През 1962 г. е обявена за природна забележителност.
Добави коментар