Спецпрокуратурата: ЛиЛана и съдружниците й заплашвали служители на АПИ

15:50, 07 май 20 25 2469 Шрифт:
Любомира Николова Редактор: Любомира Николова

Специализираната прокуратура публикува част от доказателствения материал по делото срещу организираната престъпна група, създадена с цел незаконно усвояване на евросредства по програма "Иновации и конкурентоспособност".

Спецпрокуратурата публикува три протокола за разпит на свидетели, в които те заявяват за оказан натиск и заплаха от страна на обвиняеми по делото спрямо длъжностни лица от Агенция "Пътна инфраструктура", с цел сключването на договор с "Телетол" АД като Национален доставчик на услуги.

Публикуваните по-долу цитати са от приложените протоколи за разпит на свидетели:

Разпит на свидетеля О.А

"Още след подаването на първоначалния пакет документи на 08.03.2019 г. започна системен натиск върху мен по всички възможни канали за комуникация, мобилен телефон, електронна поща и "na mobilno prilovenie "VIBER" на телефонен номер: тези факти и обстоятелства мога да удостоверя със записи на самите разговори и "скрийн шоти" на съобщенията и историята на обажданията и копия на имейли от електронна поща с адрес: Основната цел на всички обаждания беше без разглеждане по същество на документите, незабавно вземане на решение от страна на комисията и в частност от мен в ползи на Телетол АД, за да бъде вписан в регистъра на националите доставчици на услуги, като ми бяха определени срокове това да стане в рамките на една седмица от лицето Мартин Димитров, като по закон няма такъв срок".

"След като не се продадох на този натиск и той не даде резултат се премина в директни заплахи от страна на г-н Мартин Димитров, който в телефонен разговор, проведен на 18.03.2019г. в 15,47 часа пред свидетели в кабина на директора на Дирекция "Връзки с обществеността, протокол и международно сътрудничество" Й.А. ме заплаши, че ако не получи регистрация в регистъра в рамките на деня, има лостове да поиска и получи моята и на господин В. оставки и че това е само началото."

"Помислих си какво може да се случи с мен и близките ми хора, защото искам да си изпълня служебните си задължения. Почувствах страх, че наистина мога да остана без работа, както и да не мога да си намеря работа за вбъдеще. Започнах и да се оглеждам по пътя, да проверявам колата си, монтирах камери в апартамента си и други технически средства за охрана и защита.

ЛиЛана остава в ареста за постоянно

На практика неговата заплаха започна да се реализира, като на 05.04.2019г. в 13,48 часа г-жа Ш. и г-жа Деянова проведоха телефонен разговор на "шпикерфон" на микрофон с мен. В този разговор г-жа Деянова ме заплаши, че е събрала достатъчно информация за мен от областните пътни управление и ако не й се обадя до края на деня с положително становище за регистрирането на Телетол АД, ще си загубя работата, като настоятелно искаше да разбере в какви трудови правоотношения съм с АПИ, вероятно, за да изпълни заканата си."

"В резултат на този натиск комисията се ограничи до формално разглеждане на документите, които документи, имах съмнения, че бяха с невярно съдържание. Не ги разгледахме по същество и в съдържание. Не извършихме специфични контролно-разследващи действия относно вярност на декларираните данни, за които имах съмнения, че са неверни, а именно - за наличните пунктове за продажби на тол продукти, сервизни пунктове за обслужване на бордови устройства и мобилни пунктове за обслужване на бордови устройства".

Разпит на свидетеля Р.В.

"Във връзка с процедура в АПИ през 2019г. възникнаха сериозни проблеми с дружеството "Телетол"АД. "Една реплика в края на срещата ми направи впечатление, този господин Мартин Димитров на излизане се обърна към нас и каза цитирам: "Да знаете, че ние по един или друг начин ще сключим договор с Вас", което изказване не кореспондираше с добрия тон на цялата среща и остави странен, неприятен привкус у мен. От днешна гледна точка и след поредица от събития, които се развиха, мога да кажа, че това може би е вид заплаха към нас".

"Първо ми се обади г-жа Ш. от мобилен номер, която настояваше документи на фирма "Телетол" да бъдат веднага разгледани и да се пристъпи към сключване на договор с тях. "След първите няколко разговора с г-жа Ш. започна да ми се обажда г-н Мартин Димитров от мобилен телефон номер. Той вече беше доста по настъпателен от г-жа Ш. и започваше да ми обяснява  как щял да ми иска оставката, както моята, така и на А., а дори и на министъра, ако не задвижа документите му и процедурата за подписване на договор за НДУ с тяхната фирма "Телетол"АД.

"Като цяло неговото държание беше изключително арогантно и без никакво зачитане на правила и държавни органи. От моя страна мога да кажа, че това тяхно поведение ми оказа сериозен психически тормоз и възпрепятстваше възможността ми да си върша нормално работата, като дори изигра роля и бе едно от нещата да напусна Управителния съвет на АПИ, защото това е една доста напрегната работа, в която ежедневно се налагаше да се решават сериозни проблеми и като имаш един такъв случай, като това дружество и неговите представители, с непрестанните им обаждания, което за мен си представляваше един вид психически тормоз."

Разпит на свидетеля Г.Т.

"От 31 януари 2019г. работя в Агенция "Пътна инфраструктура" като председател на Управителния съвет." "Бях уведомен от А., че представители на "Телетол" са изключително настоятелни в телефонните си обаждания, с което се опитват да влияят върху работата на комисията и това предизвика организирането на среща с представителите на това дружество, за да бъдат изяснени условията, при които може да бъде сключен договорът."

"До подписване на договор не се стигна, тъй като от страна на дружеството "Телетол" АД не бяха представени необходимите доказателства за оперативна съвместимост и комуникация между технологиите на дружеството и Агенцията. По време на срещата ние постоянно бяхме прекъсвани от г-н Димитров с един единствен въпрос: "Защо са извикани на среща за подписване на договор, като такъв нямало да се подпише", като на моите обяснение, че предлаганата от тях технология е несъвместима със системите на Агенцията, той отново питаше защо са били извикани, като нямало да се подпише договор и конкретно ме обвини, че аз лъжа и ме заплаши, че те ще свикат пресконференция с журналисти, на която ще кажат, че Агенцията лъже фирмата им."

"Нито една от тези две срещи не беше официално протоколирана, но на втората среща на 30.04.2019г. г-жа Деянова попита дали сме съгласни да я протоколира, като я запише на мобилния си телефон и ние се съгласихме, но не мога да твърдя със сигурност, че това е станало."

"Г-н Р.В., член на УС на Агенцията и А. устно ме уведомиха, че срещите с представителите на "Телетол" Ад, а именно г-н Мартин Димитров, са протекли в подобен дух на заплахи и натиск от негова страна. В следствие на упражнен тормоз и натиск чрез заплахи от представители на "Телетол"АД и най-вече на г-н Мартин Димитров да не си изпълнява нормално работата, О.А. заведе негов доклад до мен, изготвен през месец юни 2019г.. Там той посочва подробно и ясно, че е бил обект на тормоз и заплахи, основно от г-н Мартин Димитров, който е имало дни, в които в рамките на няколко часа му е звънял десетки пъти, като е посочен конкретен ден, в който му е звънял около 70 (седемдесет) пъти за няколко часа. Тук мога да посоча, че в един конкретен ден на месец май 2019 г., аз също бях многократно подложен на телефонен тормоз, като може би около 100 (стотина) пъти бях търсен от стационарен номер, който е посочен в документацията на дружеството "Телетол" като служебен."

"На 04 юли 2019г. в около 16 часа Мартин Димитров, Лиляна Деянова, Т.Ш. и С.Ш. се опитвали да нахлуят неправомерно в сградата на Националното ТОЛ Управление... Пояснявам, че този трети етаж е със специален режим на достъп. Те са нанасяли физически удари по вратите, като настоявали да бъдат допуснати до служебните помещения. Обиждали са служители, които са физическата охрана на сградата, като са заплашвали, че ще дойдат "качулките".

"В този ден са отправяли заплахи и към едно от лицата за контакт с дружеството по отношение на процедурата."

Доказателствата се публикуват при спазване на презумпцията за невиновност, без да се застрашава ходът на наказателното производство и с разрешение на наблюдаващите прокурори по реда на чл.198 от НПК. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама