Петър Мургински: Светът трябва да се обедини, за да се справи с кризата коронавирус

09:00, 28 мар 20 25 6191 Шрифт:
Любомира Николова Редактор: Любомира Николова

Петър Мургински притежава магистърската диплома с профил Философия, политика и икономика от Лондонското училище по икономика (LSE). По време на престоя си в Лондон, Петър е избран за съпредседател на Европейския институт и вицепрезидент на гилдията Бизнес и финанси. Текущият му фокус е върху TMT сектора – телекомуникации, медии и технологии, предимно в Централна и Източна Европа. В допълнение, Мургински кара специализация върху Стратегически преговори и Управление по време на криза в Харвардския университет и Масачузетския институт по технологии.

СНИМКА: БГНЕС

TOPNOVINI.BG го потърси за коментар по темата с пандемията обхванала света през последните месеци - COVID-19.

Избухването на коронавирус още веднъж доказа, че в нашия глобален свят проблеми като вирус, търговия, миграция, климатични промени или тероризъм рядко могат да бъдат разрешени в рамките на националните граници.

Въпреки скорошния възход на популизма, по всичко личи, че никоя държава не е в състояние да реши тази криза индивидуално. Необходими са многостранни действия, тъй като тежката ситуация напомня единствено за военни времена.

Какво трябва да се направи?

Това е въпросът, който всеки бизнес, правителство, семейство и човек си задава, докато COVID-19 се разпространява по целия свят. Редица малки и средни предприятия пострадаха сериозно от случващото се.

Други като авиопревозвачите и представителите на сектор ХоРеКа, неизменна част от „гръбнака“ на целия туристически бранш, са изправени пред екзистенциална криза. В отговор на предизвикателствата, правителствата непременно следва да осигурят по-голямо международно сътрудничество.

Те трябва да насърчават съвместните политики, за да ограничат негативното въздействие и да ускорят възстановяването по координиран начин, както по отношение на овладяване на пандемията, така и по отношение на икономиката.

Това на много места вече включва незабавни разходи за подобрено здравеопазване, спешни и ефикасни мерки за оцеляване на фирми, работници и служители. Трябва да се направи всичко, за да се възстанови доверието!

В крайна сметка всичко опира до собствените ни притеснения. Може ли да съм носител? Може ли любим човек да се разболее? Какво да предприемем, ако се заразим? Няма ни най-малко място за омаловажаване на значимостта, екзистенциалността и определящия характер на времената, в които живеем.

Светът вече е затаил дъх в очакване на времето, когато COVID-19 няма да е така яростно излязъл извън контрол, където комбинацията от наука, бизнес и правителство успешно е овладяла положението. С настъпванет

о на този момент, а то е неизбежно, тестът, който ще има значение, няма да касае пандемията като такава. Ще става въпрос за това как се справихме по време на кризата и дали научихме уроците си от нея. Последните няколко десетилетия бяха изключително динамични, а много хора и организации се бориха да се адаптират. Сега наблюдаваме, че гъвкавостта и адаптивността не са просто възможности, а жизнена необходимост. Онези, които използват кризата, за да се адаптират, ще излязат още по-здрави.

Дори нашият национален девиз гласи „Съединението прави силата“, а както е казал Ницше, „Това, което не ни убива, ни прави по-силни“…

TOPNOVINI.BG призовава за дисциплинирано и отговорно поведение пред изпитанието COVID-19. Да се обединим около каузата да запазим живота и здравето на най-близките си.
#ОстаниВкъщи - спаси човешки живот!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама