Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и служебния министър на външните работи на Република Северна Македония Никола Димитров обсъдиха възможностите югозападната ни съседка да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз.
Двамата се срещнаха в рамките на 56-ата Мюнхенска конференция по сигурността. “Ние правим всичко възможно, за да помагаме. България много пъти е водила разговори формални неформални с Франция, така че да се даде зелена светлина и за Република Северна Македония, и за Албания”, каза Захариева.
Еврокомисар: България и Гърция отварят пътя на Македония към ЕС
Тази година България и Република Северна Македония председателстват заедно Берлинския процес – инициатива на германския канцлер Ангела Меркел. Целта му е да стимулира сътрудничеството и развитието на добросъседските отношения в региона на Западните Балкани.
България разглежда Берлинския процес като инструмент, допринасящ за запазването на динамиката на европейска интеграция на страните от Западните Балкани и естествено продължение на достиженията на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г.
“Много добър пример за региона е две държави да съпредседателстват Берлинския процес. Искам да поздравя екипите и от двете министерства, които се сработват доста добре. Срещата на външните министри за подготовката на срещата на лидерите ще бъде в Скопие през март. Срещата на лидерите ще бъде в София през ноември. Приоритетите - свързаност, транспортна и между хората, помирение чрез образование, млади хората и зелената сделка, тоест околна среда”, заяви Захариева.
Стартира реконструкцията на важно за България трасе от Коридор №8 в Северна Македония
Двамата министри обсъдиха и предстоящото присъединяване на Република Северна Македония към НАТО. Скопие ратифицира Протокола за присъединяването към НАТО на 11 февруари.
България беше една от първите държави, които ратифицираха Протокола. Това е пореден израз на последователната ни подкрепа за европейската и евроатлантическата интеграция на Република Северна Македония.
Относно търговските връзки между София и Скопие министър Захариева подчерта, че постигнатите до момента резултати остават далеч от възможностите и потенциала, които нашите страни имат.
"Трябва да се работи по-активно по изграждане на стратегическата инфраструктура между Република България и Република Северна Македония", подчерта министър Захариева. "Наш основен приоритет е реализирането на всички компоненти от Коридор № 8, включително железопътна връзка, скоростен път, енергийна свързаност и др.".
Борисов пред египетския президент: От особен интерес за нас е сътрудничеството в енергетиката
По-рано, в рамките на конференцията, Захариева се срещна с външния министър на Египет Самих Шукри, съобщиха от министерството на външните работи.
Двамата обсъдиха широк кръг въпроси от двустранните отношения, както и ситуацията в Близкия изток след представянето на Плана за мир на САЩ.
“Ще дойда в София за провеждането на заседание на съвместната комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, а впоследствие ще организираме посещение на президента Абдел Фатах Сиси. Личните отношения между премиера Бойко Борисов и президента Сиси са отлични и трябва да се възползваме от това в името на двустранните отношения”, заяви министър Шукри.
За периода януари-юни 2019 г. двустранната търговия достига 432.0 млн. долара (ръст от над 25% спрямо същия период на 2018 г.), от които български износ 167.4 млн. долара (ръст от около 18.4% спрямо периода за 2018 г.) и внос от Египет 264.6 млн.долара (ръст от около 30% спрямо периода за 2018 г.)
От юли 2015 г. функционират редовно линии на чартърни полети Варна-Кайро и София-Хургада. Средно между 1500 и 2000 египтяни посещават България всяка година, докато средно 3 000-4 000 българи пътуват годишно в Египет.
Египет е първата арабска държава, с която България установява дипломатически отношения и е най-големият търговско-икономически партньор на България в Близкия изток и Африка.
Дипломатическите отношения са установени на 3 февруари 1926 г. (преди 94 години), а първата българска легация в Кайро е създадена през септември 1933 г. Дипломатическите представителства на двете страни са издигнати в ранг посолство през декември 1958 г.
Министрите Захариева и Шукри констатираха, че има сходство в оценките им за предложения от президента Тръмп план за мир в Близкия изток.
Двамата обсъдиха още ситуацията в Либия и откроиха важността на Берлинската инициатива за мирно решаване на конфликта в страната, като подчертаха че стабилизирането на страната и прекратяването на огъня следва да бъде постигнато без деструктивна външна намеса.
Добави коментар