За екологична бомба в акваторията на Черно море сигнализират от местната рибарска общност в Приморско. Според рибарите, риск създават мидените ферми около Маслен нос, съобщава bTV.
Те са притеснени за поминъка си. Инвестиция в мидени ферми около Маслен нос е довела до тежки екологични последици. Опасност има и за плавателните съдове.
Откриха мъртва риба от критично застрашен вид в Дунава
Илиян Николов, председател на Рибарско сдружение в Приморско, твърди, че инсталация от около 8-10 декара лежи на дъното. „Аз смятам, че пластмасата, от нея по-отровно няма за морето, тя се разгражда на малки зрънца, рибите го поглъщат оттам и ние“, казва той.
Освен бидони, акваторията е пълна с въжета, които се заплитат в перките на лодките. „Цялото дъно е пълно с това нещо. Хората, които ги изградиха по никакъв начин не поеха ангажимент да ги премахнат след провала на проекта", отбелязва и Здравко Василев.
"Проблемът е, че това е една изключително държавна територия и общината няма отношение към нея. Този, който е инвестирал вътре би трябвало да носи отговорност, но кой контролира неговото поведение, това е изключително важния въпрос", посочва кметът на община Приморско Димитър Германов.
Разрешенията за мидените полета се издават от Басейнова дирекция и се съгласуват с военноморските сили и Морска администрация. Според капитан Александър Илиев, директор Морска администрация- Бургас, мидените полета са с точно ограничена територия и рибарите много добре знаят, че в района където са, те нямат право да влизат, а тези които се откъсват при лошо време, морето веднага ги изхвърля на брега.
Добави коментар