Българското национално радио започва 2020 година с дефицит от 5,5 милиона лева. Очакваните разходи надхвърлят 54 милиона и 800 000 лв., а приходитe с бюджетния трансфер са 49 милиона и 300 хиляди, съобщи генералният директор Андон Балтаков в обръщение към работещите в обществената медия.
Недостигът на средства в бюджета на радиото е резултат от драстичното увеличение на разходите за авторски и сродни права, съгласно подписания през 2017 г. договор с дружествата ПРОФОН и "Музикаутор". За целия срок на договора - от началото на 2017 г. до края на 2019 г., радиото е платило с 2,4 милиона лв. повече спрямо предходния договор.
Заедно с това е налице увеличение на издръжката на радиото за комунални разходи и външни услуги, което е следствие от повишението на общото ниво на цените на енергийните стоки и административните цени - топлоенергия, газоснабдяване, водоснабдяване, транспортни горива, външни услуги.
Увеличение на бюджетния трансфер има само през последните две години - 2019 и 2020 г. и то е целево, единствено за разходи за персонал, но не и в частта на текущите разходи.
Новият директор на БНР обеща редакционна независимост
През нито една от последните десет години не е отчетена средногодишната инфлация, с която да бъде индексиран трансфера от държавния бюджет за издръжка на БНР.
Въпреки дефицита, няма да се намалява Фонд работна заплата, не се предвиждат и съкращения, посочва още Андон Балтаков и допълва, че ръководството на БНР започва сериозна преоценка на различните разходни пера, за да бъдат оптимизирани разходите.
Андон Балтаков: Проблемите в БНР са трупани с десетилетия
В рамките на следващите 6 месеца ще въведем нова система, която да гарантира справедливо заплащане в цялата система на БНР, допълва Балтаков.
Добави коментар