Европейската комисия очаква Северна Македония и Албания да получат дата за начало на преговори за присъединяване към ЕС преди насрочената през май среща в Загреб, посветена на Западните Балкани. Това съобщи пред Европейския парламент еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи, съобщи БНР.
Европейските лидери без единодушие по разширяването на ЕС на Балканите
В първия ден от февруарската сесия на Европарламента се проведе дебат за новата методология за разширяването на Европейския съюз. В сряда евродепутатите ще излязат с резолюция за позицията си за новата методология, а на дебата всички се обединиха около позицията, че без върховенство на закона и силни правителствени институции не може да се говори за присъединяване на страни-кандидатки.
Червени картони, дузпи, заплахи и преговори до никъде (Тема с продължение...)
През октомври Франция, Нидерландия и Дания попариха мечтата за европейските звезди на Северна Македония и Албания, а аргументът беше, че е нужна промяна в начина, по който се водят преговори. Три месеца по-късно Еврокомисията представи новите правила - преговорите се фокусират върху 6 тематични групи или клъстъри, като времевата рамка за всяка от тях е 1 година. Първо се започва с върховенство на закона, а тази глава се затваря последно, а преговорните глави могат да бъдат отваряни отново при нужда.
Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи представи в пленарна зала новата методология.
„Държавите-кандидатки трябва да изпълнят обещанията си за реформи, а Европейският съюз трябва да отговори, когато това се случи. За да повишим доверието в процеса, ще има по-силен фокус върху фундаменталните свободи“.
От всички парламентарни групи в Страсбург посланието беше в един дух – върховенство на закона и реален ангажимент на Европа да върне европейската перспектива на страните от Западните Балкани.
Макрон: Приемането на България и Румъния в ЕС беше твърде прибързано
Натали Лоазо – евродепутат от Франция, от групата Обнови Европа заяви:
„Това не е просто празна декларация, а нещо, което ни обединява. Имаме прекалено много врагове около нашия съюз и не ни трябват повече“.
Най-често споменаваната държава-кандидатка беше Сърбия. Виола фон Крамон Таубадел от групата на Зелените каза:
„Без функционираща демокрация, без върховенство на закона и добро управления, няма какво да говорим. Върховенството на закона и медийния плурализъм са в упадък в Сърбия от началото на преговорите през 2014-та и въпреки това се преструваме, че нищо не се случва“.
Добави коментар