Третата българска изложба в Лувъра беше отведена до своята Голгота още преди да се е състояла.
В края на миналата година стана ясно, че Лувърът е потвърдил третата българска изложба в Париж. Шарлот Мори, специалист османист, е определена от френска страна за куратор на изложбата. Целта ѝ е да представи в експозицията взаимодействието между ислямското и християнското изкуство по нашите земи. Предвид полученото в Министерството на културата становище от Светия синод на Българската православна църква, както и общественият отзвук относно организирането на експозицията с работното заглавие ,,Изкуство и култури в България (XVI – XVIII век)“, беше взето решението, че е добре тя да бъде отменена и на музея „Лувър“ да бъде предложена друга изложба, която да обхваща друг или по-широк период от българската история.
Договорът за сътрудничество с Лувъра е сключен още по време на мандата на Вежди Рашидов като министър на културата. Рашидов не е определял темата на експозицията. По-късно от негов коментар стана ясно, че ще замине спешно в Париж, за да разговаря с директора на Лувъра, заради скандала.
Красноречива е позицията на Светия Синод по темата, който взе и последната дума в спора:
Отказът на Църквата да участва в изложбата е свързан и с други проблеми ст. н. с. д-р Христо Темелски, директор на Църковно-исторически и архивен институт (ЦИАИ). Според него подготовката за тази изложба е хаотична и непоследователна. Той е присъствал на работната среща с г-жа Шарлот Мори през юли 2019 г. в Министерство на културата, но е останал с впечатлението, че липсва истинска професионална организация на изложението.
"Кураторите са поискали директно достъп до църковните хранилища, за да подберат експонати, а това е недопустимо", смята д-р Темелски. Освен това славянските богослужебни ръкописи, към които са проявили интерес от Лувъра, са твърде ценни, за да заминат в чужбина без съответната застраховка и без придружител от Синода. Според директора на ЦИАИ става дума за артефакти на стойност над 1 млн. лв., а френските организатори от Лувъра са обещали застраховане само на френска територия.
Недоволните експерти призовават министъра на културата да откаже участие в изложбата. Вместо това да се предложи експозиция, която да представи „Християнско изкуство от българските земи през XV XIХ в.” с участие на куратор и от българска страна.
По този начин, случаят от съвсем научен въпрос за османските влияния във визуалния език на християнското изкуство в България в дадения период, се прехвърли на политическия терен.
Изложбата не фигурира дори в сайта на Лувъра. Oт музея уточниха, че заглавието е било работно с възможност да претърпи промяна. Експозицията щеше да е част от Департамента за ислямски изкуства, в която 14 хиляди експоната проследяват развитието на исляма от VII до XIX век и допира с други религии, но това от днес не съществува като възможност.
Добави коментар