Очаква се на редовно заседание днес Министерски съвет да утвърди план за 2020 г. за изпълнение на националната стратегия за превенция и борба с нередностите и измамите, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз.
В края на миналата година евродепутати настояха Европейската комисия да представи планове си за разследване и прекратяване на схемите за злоупотреба с европейски фондове. Дебатът беше предизвикан от неотдавнашните публикации в медиите и изтеклите разследвания за високопоставени длъжностни лица, усвоили голямо количество средства на Европейския съюз за кохезия и селско стопанство чрез заграбване на земя и други форми на злоупотреба с власт.
За примери бяха посочвани държави като Унгария, Чехия и Словакия, където 7% от бенефициентите получавали над 70% от всички преки плащания. Почти същата ситуация се забелязва в Румъния, Естония, Дания и България.
В последния си доклад от миналия септември европейската служба за борба с измамите - ОЛАФ обяви, че български земеделски дружества са се опитали да придобият пари от еврофондове чрез измама. Организацията разкри как фирми, които са получавали в миналото финансиране от Европейския съюз и са достигнали своя лимит за отпускане на средства, чрез създаване на фиктивни дружества, са кандидатствали отново за евросубсидия и по този начин са ощетили бюджета с около 10 млн. евро. От 2014 до 2018 г. службата е засякла 94 случая на нередности и е издала 15 препоръки.
Миналата година започна и мащабната акция при къщите за гости, финансирани с евросредства. Проверени бяха 746 обекта. В 259 от къщите бяха открити нарушения. Оказа се, че 15 от тях изобщо не са използвани по предназначение - от туристи, а за лични нужди. Бяха наложени санкции за близо 45 млн. лв.
Добави коментар