Екипност, добра комуникация, да няма напрежение, да си имаме взаимно доверие. Това са изискванията към моя екип. Също така да споделят определени цели и задачи, които съм очертал пред прокуратурата на Република България. Наясно са с тях и са ги приели. Това каза главният прокурор Иван Гешев след заседание на прокурорската колегия във ВСС – първото, председателствано от него.
На днешното си заседание колегията назначи единодушно двама заместници на главния прокурор. Първото назначение е на Красимира Филипова. Досега тя работеше като редови прокурор във Върховната касационна прокуратура. Била е зам.-министър на правосъдието по времето на Екатерина Захариева.
Заместник на Гешев при Върховната административна прокуратура ще е Десислава Пиронева. Тя е едно от трите български предложения за европейски прокурор. Преди назначението на Пиронева кадровиците освободиха досегашния зам.-главен прокурор при ВАП Ася Петрова.
Кандидат за зам. главен прокурор спести близо 1 млн. лева за година
„Ще надграждаме съществуващите положителни тенденции“, коментира Иван Гешев. „Да бъдат накарани безбройните контролни органи, които не си вършат работата, да почнат да си я вършат. Мисля, че Върховната административна прокуратура може да направи много по този въпрос. Ако има данни за престъпления в тези безбройни контролни органи, ще бъде отнесено към Върховна касационна прокуратура. Можем да направим много в тази насока“, подчерта главният прокурор, цитиран от в. "Труд".
Прокуратурата взе под специален надзор италианския боклук във Варна
„Не трябва да превръщаме България в депо за отпадъците на други държави. Има безброй контролни органи, свързани с МОСВ. Те би трябвало да контролират много неща. Прокуратурата не може да реши всички проблеми в държавата, като има нефункциониращи контролни органи“, добави той.
„Най-малкото, ако всичко беше наред с този сегмент във вноса (на отпадъци), нямаше как да има такъв ръст в 3-годишна база – започнал е от 2017 г., този ръст, който България не може да поеме като мощности за изгаряне на боклук. И ако беше толкова безболезнено, щяха да си го изгарят в Италия – това е мое житейско разсъждение“, уточни Гешев.
По думите му „не всичко може да бъде решено от прокуратурата – ние се занимаваме с наказателно преследване, а тук има безброй контролни органи в Министерство на околната среда и водите, които би трябвало да контролират много неща. И пак се връщаме там, че прокуратурата не може да реши всички проблеми в държавата“, подчерта главният прокурор след заседанието на Прокурорската колегия във ВСС.
Иван Гешев изрази мнение и по темата дали трябва да има разлика в заплащането на магистратите, която ще се обсъжда утре на пленум във ВСС. „Има различни виждания, аз, честно казано, не съм още добре ориентиран. Има различни гледни точки, проблемът е бил дискусионен и преди, има няколко хипотези за заплатите.
Личното ми мнение преди официалното заседание на Прокурорската колегия, е да се съобразят няколко неща – в прокуратурата нещата в работата ни стоят по различен начин като натовареност в сравнение със съдилищата – там колкото по-горна е инстанцията, толкова по-натоварена е, а в прокуратурата от обективните данни е видна ясна тенденция, че са по-натоварени оперативните прокуратури отколкото по-горните инстанции. И тази обективна даденост трябва да бъде отразена в заплащането – защото най-важното, като събиране на доказателства, е за първоинстанционните прокуратури и съдилища.
Има и друга гледна точка – че разлика в парите трябва да има, най-малкото за да има обновяване на прокуратурите, защото без разлика в заплащането, няма да има стимули за развитие на някои прокурори“, подчерта Иван Гешев, който добави: „Да обобщя: разлика трябва да има, но разликата трябва да е разумна. Това е моето мнение, ще видим утре как ще протече дискусията.“
Добави коментар