На 19 януари 2020 г. на 87-годишна възраст почина акад. Благовест Сендов, съобщиха от БАН.
Акад. Сендов е световноизвестен български математик, изтъкнат държавник и общественик – ректор на Софийския университет, главен научен секретар и председател на Българската академия на науките, председател на Народното събрание и посланик на България в Япония.
Държавният глава Румен Радев изрази съболезнования към семейството и близките на акад. Благовест Сендов. „Личност с изключително ярко присъствие, академик Сендов остави забележителна диря в обществения живот на България като държавник и дипломат, отбелязва той. „Математик със световно признание, академик Благовест Сендов свърза професионалния и личния си път с развитието на академичния и научен живот на България като председател на Българската академия на науките и ректор на Софийския университет. Многобройни са инициативите му, свързани с подкрепата на младите български таланти в математиката и информатика“, посочва държавният глава. Той отбеляза, че е чест за президентската институция трайният ангажимент на академик Сендов с наградата „Джон Атанасов“.
„Акад. Благовест Сендов ще остане в историята на България като един от най-големите съвременни учени със световна слава, известен с новаторския си дух, предал знанията и уменията си на редица поколения. Като политик ни научи, че успехи се постигат само когато има консенсус. Ще запомним чудесното му чувство за хумор, ведрия му поглед към живота и вярата, че „след нова есен и нова зима на света му предстои пак пролет. Поклон пред паметта му!“, написа вицепрезидентът Илияна Йотова във Facebook.
Премиерът Борисов също изрази съболезнованията си към близките му в социалната мрежа:
Своите съболезнования изрази и лидерът на БСП Корнелия Нинова. "Благовест Сендов е едно от най- ярките имена в българската наука и образование. Признат учен в целия свят, активен общественик и дипломат. Той даде много на България и на света в областта на математиката и новите технологии. Беше отдаден на младите математически таланти с цялото си сърце. Подготви десетки свои последователи, които го уважават и ще продължат делото му. Почивай в мир!", каза Нинова.
"Напусна ни една достойна личност, човек с голям талант, получил заслужено признание в научните среди не само в България, но и по света", написа във Facebook председателят на парламента Цвета Караянчева. "Всички ще го помним както с научната му работа, така и с дейността му като държавник и общественик, дейност, в която той вложи всичките си сили в името на развитието на България. Като председател на 37-ото Народно събрание, ректор на Софийския университет и председател на Българската академия на науките той остана верен на принципите си и спечели заслужено уважение дори сред опонентите си. Дълбок поклон пред светлата памет на един от най-уважаваните български математици, на държавника и на достойния човек Благовест Сендов", пише още тя.
Поклонението ще се състои на 23.01.2020 г. (четвъртък) от 11.00 ч. в сградата на Народното събрание, пл. „Княз Александър I“ №1 (бившия Партиен дом).
Кой беше акад. Благовест Сендов?
Роден е на 8 февруари 1932 г. в Асеновград. През 1956 г. завършва висшето си образование в Софийския университет. Специализирал е изчислителна математика в Лондон и Москва. През 1964 г. защитава кандидатска дисертация.
Професор е по числени методи в СУ „Св. Климент Охридски“. Автор е на над 200 научни публикации в областта на теорията на апроксимациите, компютърните науки, математическото моделиране в биологията, компютърната геометрия и др., а така също и на 7 монографии и над 30 учебника.
Кандидат на науките от 1964 г., професор от 1968 г.
Член-кореспондент (1974), академик (1981), председател на БАН (1988 – 1991).
Освен с политическите и научните си изяви, Благовест Сендов е известен и с образователния експеримент „Проблемна група по образованието“, наричан разговорно „Сендовската система“, който инициира, докато е ректор на Софийския университет.
Макар да е безпартиен и син на „враг на народа“, Сендов е избиран многократно за народен представител още по време на социализма. От 1986 г. е заместник-председател на Съвета за духовно развитие при Министерския съвет, както и председател на Съвета за наука. Парламентарната му кариера продължава и след 1989 г. в рамките на доминирани от БСП формации. Председател и заместник-председател на Народното събрание от 1995 до 1997 г., съответно от 1997 до 2004 г.
Добави коментар