Млад българин стартира дарителска кампания за събиране на средства за изграждането на паметник в град Българово в памет на избитите и посечени християни през 1878 г.
Клането в Българово напомня на Баташкото. На 4 февруари 1878 г., когато полковник Лермонтов навлиза с войската си в тогавашното Урум Еникьой (дн. гр. Българово) заварва в двора на храм ''Св. Анастасий'' около 400 посечени от турския башибозук християни – мъже, майки с деца, баби и дядовци.
Историята е това, което ни обединява в народ с борбен дух и славно минало. За да се съхраним като силна нация, трябва да помним миналото си и да вярваме в доброто бъдеще.
В това вярва и иницаторът на проекта Пламен Карашев.
Неговото желание е болката и страданията в миналото ни да бъдат увековечени с монумент в памет на всички посечени християни в храм ''Св. Анастасий''.
Родът на младия българин произходжда от днешния град Българово. Някога, при едно от разграбванията на църквата, прадядо му спасил иконите и ги съхранил в дома им, а години по-късно дядо му Янко Карашев му предава завета да покаже на цяла България, че на 15 км от Бургас има място, което е от значение за нашата история.
Паметникът ще бъде дарение от художника Иван Бахчеванов:
''Когато споделих за историята на моя род с художника Иван Бахчеванов, той се просълзи. Неговият дядо бил свещеник в село Дъмбене и при едно от нападенията над църквата бил обесен по особено жесток начин с изтръгнати нокти. Разказа ми, че вече няма възможност да пътува до там, но има желание да ми помогне и безвъзмездно ще изгради паметник, символ на жестоките събития, които е преживял българският народ. Така се роди идеята за изграждането на паметника, с който да увековечим завинаги пролятата българска кръв'', разказа пред ТОПНОВИНИ Пламен Карашев.
Проектът е подкрепен от кмета на Бургас Димитър Николов, както и от фондация ''Докосни щастието''.
Необходимата сума за изграждането на паметника е 38 000 лева.
Всеки, който желае да помогне, може да го направи на:
IBAN: BG31STSA93000026544649
Фондация ''Докосни щастието''
Банка ДСК-ЕАД
''Обичта към род и родина е свещена. Тя се пренася в семейството сред близките и приятелите ни и поражда в нас това специално чувство. Познавайте историята на народа ни и го обичайте, защото дървото се крепи на корените си'', допълва Карашев.
Добави коментар