Дечо Дечев: Протестът на медицинските сестри не е насочен към когото трябва

19:05, 08 окт 19 25 2375 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

''Протестът на медицинските сестри не е насочен към когото трябва. Министър Ананиев не е работодател на тези хора и НЗОК също не е работодател. Протестите най-малко трябва да бъдат към тях'', това каза в ефира на bTV управителят на НЗОК Дечо Дечев.

„Истина е, че министърът е работодател на директорите на болниците, в които работят тези хора, и той би трябвало да поправи грешките на своите предшественици, които неглижираха години наред това, че определени болници формираха огромни загуби и не последваха мерки спрямо ръководството на тези болници”.

По думите му, първият ход трябва да бъде такъв, че това ръководство на болница, което не може да осигури заплащане обективно спрямо обема и качеството на медицинските дейности, трябва да си ходи.

Асоциацията на медицинските сестри: КНСБ не е защитила едно наше право за 10 години 

По темата за 50-те млн. лв. за заплати на сестрите, Дечев обясни, че никой не е взел и никой не е дал на Касата.

„Тези, които дават в НЗОК, са единствено такива като вас, мен и 6,5 млн. българи и бюджетът на касата се формира не от това кой е дал, а от тези 6,5 млн., които си внасят вноските. Държавата естествено също участва, осигурявайки определен контингент от тези 6,5 млн. - пенсионери, служители, но не участва с пари в кеш. През последните години държавата се намесва активно в увеличаване на приходната част чрез НАП, т.е. осигурява условия тези вноски да се събират в поголям процент”, каза той.

По думите му това е трудово-правен спор. „Във всеки трудов договор има работодател и работник. В случая работниците протестират против това, което пише в договорите им. Проблемът е защо те не протестират пред работодателя си, а отиват да протестират пред МС. Още оттук има погрешна стъпка. Естествено, че в тази ситуация, в тези времена и в този месец искат много хора това да го използват – дали ще са политически лица, синдикати – друг въпрос”. Тези 50 млн. не са взети, уточни още той.

''Здравната каса заплаща медицински дейности, които се отчитат от всяко лечебно заведение, с което тя има договор. Цените, по които се заплащат тези дейности, се определят на база ежегодни преговори с БЛС, това е простичката философия на нещата. Такива преговори започнаха да се водят още от месец март с цел повишаване на цени на определени клинични пътеки, тъй като в Касата имаше допълнителен ресурс, не беше използван целият ресурс на Касата и даваше възможност в порядъка на около 50 млн. лв. да се повишат цени на клинични пътеки, които по общо мнение на преговарящите, бяха със занижени цени. Тези 50 млн. бяха определени от Надзорния съвет на Касата значително във времето преди да се появи предложението тези 50 млн. да бъдат дадени от бюджета на държавата. Тоест тези 50 млн., които бяха определени да се дадат от бюджета на държавата, нямат нищо общо с тези 50 млн., за които преговаряхме с БЛС. Когато започнаха протестите, късната пролет, съвпаднаха двата процеса – протестите спрямо преговора, който се водеше. И тъй като се оказа и то се знаеше предварително, аз се чудя как се допусна това нещо – тези пари няма как да се дадат от бюджета на държавата. Няма технология, по която това да стане'', заяви още той. 

Ананиев: Борисов не е лъгал медицинските сестри

''Това дали ще стигнат парите до сестрите или не, зависи единствено от ръководството на дадената болница. Министърът назначава ръководствата на държавните болници и на областните болници, на общинските болници, там, където е проблемът, не се назначават от министър Ананиев'', каза той. 

''Министърът е длъжен да контролира и в последните 20 години тази функция беше пренебрегвана. Наблюдаваха се действия на ръководства на болниците в годините, които доведоха до това положение в момента'', добави още Дечев.

По думите му, големият проблем е в общинските болници, които не могат да се впишат в пазарния модел.

''Затова не трябва да излизат такива послания от една или друга политическа сила, че като дойдат те и всичко ще оправят. Никоя партия, самостоятелна, не е в състояние да оправи нещата за тях. Единственото нещо, което може да се направи е един консенсус между партиите, да се определи една политика, която трябва да се провежда, защото повече от ясно е, че общинските болници не могат да продължат да съществуват като търговски дружества, те изпълняват главно социални функции. И това, което се прехвърли на практика на Касата в последните години 15 г. – е това Касата да подсигурява на тези болници бюджети. Тоест избяга се от основната функция на Касата – в центъра на системата трябваше да бъде пациентът и Касата да договори за него най-доброто качество на услуги, което се предлага, изведнъж касата започва да се превръща в една бюджетна организация, която трябва да финансира едни болници, имат нямат дейност''.

Нинова: Държавна наредба да определя базовото възнаграждение на всички медицински сестри

''През март публично излезе една операционна сестра, която размаха фиша си – 550 лв.'', припомни управителят на НЗОК и каза, че е проверил лично отделението, в което тя работи.

''То за една година е отчело 47 клинични пътеки към касата. От тях една е за апандисит, три за хернии и 44 за операции на меки тъкани, т.е. най-ниското ниво като дейност, за 1 година. Като обем работа това е едноседмично натоварване за една средна по обем операционна – т.е., ако погледнем от тази гледна точка какво получава тя спрямо това което отчита отделението – ще излезе че тя е получава много висока заплата, а не ниска. Въпросът е как съществува такава дейност в една общинска болница с такъв малък обем, защото малкият обем води и до деквалификация на персонала, с което спада качеството на услугите. Ние се превръщаме в една организация, която издържа болницата, а не се грижи за качеството на продукта, който тази болница произвежда, и затова ви казвам, че решението е изцяло политическо и това решение трябва да бъде консенсусно, между всички партии'', добави още той. 

''Тези 200 млн. са в касата, те не идват. Това, което обявиха като решение, т.е. от бюджета за 2020 г., от увеличението му, защото благодарение на увеличената приходна част на Касата, за което има принос организацията на работа в НАП, приходната част се увеличава. От увеличената приходна част около 200 млн. ще бъдат инвестирани в повишаване на цени на клинични пътеки и вече министърът би трябвало да упражни контрол върху това как се използват тези 200 млн.'', каза още той. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама