Папа Франциск отслужи литургия в базиликата "Свети Петър" във Ватикана, с което откри официално триседмичен съвет на епископите (синод) от девет страни в района на Амазония, предадоха световните агенции.
Ватиканът покани 184-ма епископи и свещеници от Боливия, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Гаяна, Перу, Суринам и Венецуела, а също от Френска Гвиана. Те ще обсъдят спорни теми, включително ръкополагането на сключили брак мъже, и ще гласуват нови мерки. В синода ще вземат участие също експерти от района, които са извън Църквата. В съвета ще участват и жени свещеници, но те нямат право да гласуват, посочва ДПА, цитирана от БТА.
Сред основните теми в дневния ред са опазването на околната среда и икономическата експлоатация на ресурсите, както и положението на коренното население в страните от района.
В проповедта си днес папата каза, че е опечален от пожарите, опустошили наскоро Амазония, подпалени "от унищожителни интереси". Този вид унищожителен огън цели да изпепели многообразието и да уеднакви всички и всичко, заяви Светият отец, цитиран от Франс прес.
В работен документ, подготвен за срещата, се казва, че "Майката Земя" трябва да бъде защитена от един "икономически модел на хищничество и съсипващо околната среда развитие, който убива и плячкосва, руши и опустошава, изхвърля и замърсява".
Франциск, първият папа от Латинска Америка, превърна климатичните промени и социалната справедливост в ключови въпроси на папската си служба. Той твърди, че разбиранията му за екологичните и социално-икономическите диспропорции са в пълно съзвучие с учението на Католическата църква.
Никое от решенията, взети на синода, нямат задължителен характер. Франциск е този, който в крайна сметка ще реши дали и какви промени да направи въз основа на препоръките, дадени от участниците.
Добави коментар