Пендаровски: Македония няма да бъде просто член на НАТО, а ще работи активно за глобалната сигурност

14:09, 24 авг 19 / Свят 25 2283 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Целта ни е не просто да бъдем членове на НАТО, а държава, която ще се справя с предизвикателства и ще работи активно за глобалната сигурност. Това заяви президентът на Македония Стево Пендаровски по време при откриването в Охрид на форума „Стратегическа комуникация и евроатлантическа интеграция: Последици за държавите от Западните Балкани”.

Според държавния глава, тероризмът, верският екстремизъм, нелегалната миграция, кибер-атаките и хибридната война няма да изчезнат след влизането на Македония в НАТО.

„Наясно сме, че най-ефективният начин да се справим с нетрадиционните заплахи за сигурността, които са на първо място в дневния ред на НАТО, е общата конфронтация с тях. Обменът на информация и обединяването на ресурси на държавите-членки и страните-партньори могат само да допринесат за по-доброто справяне с предизвикателствата”, заяви той.

Пендаровски подчерта, че основният стратегически пробив на държавата в областта на сигурността е поканата за членство в НАТО. Това стана факт въпреки етническите конфликти и продължителното автократично управление, отдалечило страната от европейските ценности и от пътя към евроатлантическата интеграция.

Държавният глава напомни, че членството в Алианса означава всички 29 държави да са готови да защитят сигурността на Македония, която е в основата на просперитета и икономическото развитие. НАТО подкрепя също така активното участие на Македония в различни свои операции.

„Перспективата на евроатлантическата интеграция и днес е основен фактор за стабилността и развитието на демокрацията в региона на Западните Балкани”, подчерта Пендаровски. Напредъкът на страната е видим и от приемането на Македония в НАТО и ЕС ще спечелят всички.

Американският посланик в Скопие Кейт Мари Бърнс подчерта факта, че форумът се провежда в Охрид, което свидетелства за готовността на Македония да даде принос за обезпечаване на колективната сигурност и за интеграцията в евроатлантическите институции.

Тя обърна внимание върху успешното разрешаване на дългогодишни отворени въпроси със съседните държави и провеждането на реформи, които укрепват капацитета на институциите.

Представителят на германското посолство в Македония заяви, че нито една държава от региона не е достатъчно силна, за да бъде самостоятелен фактор на стабилност. Това поражда и необходимостта от развитие на трансграничното сътрудничество.

По отношение на членството в НАТО началникът на службата за връзки на НАТО в Скопие полковник Зоран Янкович подчерта, че 19 държави-членки вече са ратифицирали протокола за членство. Очаква се останалите да направят това в скоро време.

Съгласно процедурата за членство, държавата има ангажимент да проведе реформи, част от които е реформата в съдебната система. Този процес трябва да се развива постоянно не само до началото на членството, но и след това.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама