Американски учени успешно изградиха функционални части на сърцето от колаген с помощта на 3D биопринтер. Това е пробив в науката, благодарение на който, според специалистите, може един ден да се създадат цели органи.
Техниката им, описана в списание "Science" (Наука) в четвъртък, възпроизвежда собствените сложни биологични части на тялото, които осигуряват структурата и биохимичните сигнали до органите, за да функционират.
"Това, което успяхме да покажем, е, че всъщност човек може да отпечатата 3D сърдечен клапан от колаген и да функционира", казва Адам Файнберг, един от съавторите на вестника, цитиран от АФП.
Предишните опити за отпечатване на тези "скелета", известни като извънклетъчни матрици, бяха възпрепятствани от ограничения, водещи до лоши тъкани и ниска разделителна способност.
Колагенът, който е идеалният биоматериал за случая, тъй като се намира във всяка тъкан на човешкото тяло, се явява като течност, а в процес на "отпечатването" става на желе.
Но учените от университета в Карнеги Мелън успяват да преодолеят тези препятствия, използвайки бързи промени в pH-то, за да накарат колагенът да се втвърди, пише ''24 часа''.
"Това е първата версия на клапан. Така всичко, което проектираме като продукт, всъщност ще става все по-добро и по-добро", казва Фейнберг.
Един ден тази техника може да помогне на пациенти, които чакат сърдечни трансплантации, но първо ще трябва да бъде утвърдена чрез тестване върху животни, а след това и върху хора.
"Мисля, че най-точното понятие вероятно е кръпка на съществуващ орган, като например сърце, което е претърпяло загуба на функция след сърдечен удар или заболяващ черен дроб", уточнява още Фейнберг.
Добави коментар