Какво не знаем за Аполо 11"?

11:47, 17 юли 19 / Култура 25 1683 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Отбелязваме 50 години от изстрелването на историческата мисия на НАСА, която отвежда първите хора на Луната.

16 юли 1969 г. - американската совалка "Аполо 11" излита в Космоса. След четиридневен полет точно в 22:56 ч. Нийл Армстронг стъпва на Луната и изрича прословутата фраза: "Една малка човешка стъпка, един голям скок за човечеството". 19 минути по-късно следите си оставя и Бъз Олдрин.

Мисията наблюдават половин милиард души, а повече от 400 000 участват в подготовката ѝ. Моментът, който запечатва развяването на американското знаме, снимките без звезди и отпечатъкът от стъпките на Армстрог, събуждат съмнението за голямото постижение. На този фон лабораторията на НАСА планира да изпрати на Луната роботи, чиято първа цел е да построят космически телескопи.

„Милиарди хора са вдъхновени от това уникално събитие в човешката история и започват да си мечтаят да работят в сферата на науката и технологиите. Вследствие на това вдъхновяване мнозина от тях решават да изберат точно такава кариера. Това е ефектът на „Аполо” и благодарение на него ние дължим целия научнотехнологичен прогрес, включително компютрите и смартфоните”, коментира в „Тази сутрин” Светослав Александров, основател на сайта за космически новини Cosmos.

"12 души стъпват на Луната, а общо 24 напускат пределите на околоземната орбита", уточни Александров.

По думите му за върховите постижения е нормално да има прекъсване от близо половин век. Той даде подобни примери със стъпването на Южния полюс и достигането на дъното на Марианската падина. „Никога досега в човешката история не е имало такава целенасочена космическа програма. Днешните са най-вече насочени в това да осигуряват работни места в определени щати или държави. Липсата на ясна цел спъва научния прогрес”, на мнение е Светослав Александров.

„НАСА има ясна стратегия за това какво да се прави на Марс. Такава стратегия обаче няма за Луната. В Китай има. През 2007 г. започна да се обикаля около нея с роботизиран апарат. 2013 г. беше първото китайско роботизирано кацане на Луната. Тази година видяхме кацане на обратната й страна. Следва строеж на орбитална станция, а през 2030 г. се предвижда кацане на китайски астронавт на Луната” обясни Александров. Може би до няколко години американците ще проведат повторение на мисия „Аполо 8” с обиколка на астронавти около Луната, но без кацане.

 

 

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама