Нено Димов взе участие в провеждащата се в Хелзинки Неформална среща на министрите по околна среда и климат на ЕС.
Дискусиите са съсредоточени върху три особено актуални и взаимосвързани теми - изменение на климата, кръгова икономика и опазване на биологичното разнообразие.
Акцентът на обсъжданията в рамките на първия ден от срещата беше поставен на въпросите, свързани с изменението на климата и запазването на биологичното разнообразие. В изказването си министър Димов подчерта важността на прилагането на практика на целите за изменението на климата.
„Успехът на този процес е свързан с подкрепата на обществото и в този смисъл той трябва да отчита интересите на хората, както и да запази конкурентността на икономиката. Справедливият преход, създаването на достойни и качествени работни места, осигуряването на икономически растеж и запазване на конкурентоспособността са от ключово значение за преминаване към нисковъглеродно и устойчиво на климата развитие“, посочи министър Димов.
По думите му постигането на климатична неутралност означава съществени промени във всички сфери на нашия живот.
„България счита, че Кръговата икономика е един от основните инструменти за намаляване на емисиите на парниковите газове, който ще донесе едновременно както екологични, така и икономически и социални ползи. За нас е важно въвеждането на максимално обективни индикатори и развитие на Мониторинговата рамка за кръгова икономика. Още със Заключенията на Съвета от юни 2018 г. в рамките на Българското председателство призовахме Европейската комисия да продължи да работи по разширяване на индикаторите, с които се отчита напредъкът към кръгова икономика. Разглеждаме това като удачен и практически ориентиран подход за отчитане на резултатите и за поставяне на следващи приоритети в политиките и законодателството“, каза още министър Нено Димов.
„Необходимо е да се наблегне на засилен диалог и тясно сътрудничество с индустрията и с научните среди и да се поставя по-голям акцент върху по-технически актове, например стандарти за качество, съществени изисквания към продуктите и други, които да стимулират пазара и да създават предпоставки за изграждане на доверие на производителите в рециклируемите суровини. Доверието в рециклирането трябва да бъде основна цел, тъй като когато чрез политиките на ЕС то бъде постигнато, индустрията ще генерира търсене, а оттам това ще развие пазара и в ценово отношение и ще допринесе за конкурентоспособността на икономиките на Съюза“, подчерта министър Димов.
Добави коментар