Десетки хора бяха ранени, когато мощен взрив на кола-бомба разтърси Кабул рано тази сутрин и въоръжени лица влязоха в сражение със специални части в район с военни и правителствени сгради.
Взривът в пиковите часове изпрати кълбо дим във въздуха над квартал Пули Махмуд Кан в столицата на Афганистан и разтърси сгради на разстояние до два километра, а репортер на АФП съобщи, че е чул изстрели след взрива, предава БГНЕС.
Журналистка бе застреляна в Кабул
"Първоначално се взриви кола-бомба, а след това няколко нападатели превзеха сграда. Районът е ограден от специалните сили на полицията и (те) отстраняват нападателите", съобщи говорителят на вътрешното министерство Насрат Рахими.
Говорителят на министерството на здравеопазването съобщи, че 53 ранени са били откарани в болница, предупреждавайки, че цифрите могат да се повишат.
Районът бързо е бил блокиран от афганистанските сили и линейки, а дипломатическия район в близост до „Зелената зона“ бе бил заключен, като на никой не се е позволявало влизане или излизане.
Силно охраняваният квартал е седалище на някои военни и правителствени сгради, включително на приютяващата Разузнавателната агенция на Афганистан и Министерството на отбраната, както и на афганистанската Футболна федерация и афганистанския Борд по крикет.
Говорителят на футболната федерация Шамс Амини заяви пред АФП, че взривът е станал близо до главния вход на федерацията.
"Някои от колегите ни са в капан вътре, имаме съобщения за наранявания. Не знаем дали нападателите са влезли в сградата", каза той.
Близката телевизионна станция Шамшад, която беше атакувана през 2017 г., излъчи кадри на счупени стъкла и щети на офисите си, но заяви, че не тя е целта.
Нито една групировка не е поела незабавна отговорност и полицията твърди, че все още не знае целта или естеството на взрива.
В Кабул действат както талибаните, така и групировката „Ислямска държава“.
Експлозията идва два дни след като талибаните и САЩ започнаха седмия си кръг от преговори в столицата на Катар, Доха, като Вашингтон се стреми към пробив преди президентските избори в Афганистан през септември.
Досегашните преговори са съсредоточени върху четири въпроса - борбата с тероризма, присъствието на чуждестранни войски, вътрешноафганистанският диалог и прекратяването на огъня за постоянно. Потенциална сделка ще доведе до съгласието на САЩ да изтеглят войските си след повече от 17 години в Афганистан, създаваща обаче дълбоки опасения сред огромни части от афганистанците, които се страхуват, че екстремистите ще се върнат към някакво подобие на власт.
В замяна на това се очаква гаранция от талибаните, че страната никога повече няма да се превърне в сигурно убежище за екстремистки насилствени групировки, както се случи с „Ал Кайда“ преди атаките на 11 септември 2001 г.
Американски официални лица вече заявиха, че се надяват на сделка преди предстоящите президентски избори в Афганистан, които вече два пъти са отлагани и сега са предвидени за 28 септември.
Добави коментар