Най-бързо и ускорено довеждащият път за Индустриална зона Божурище трябва да бъде направен, разпореди министър-председателят Бойко Борисов при днешната инспекция на строителните дейности по изграждането на АМ „Европа“, съобщиха от правителствената пресслужба.
„Трябва да се стартира незабавно. Чухте какво казват от немските заводи – разпродадени са всички парцели на индустриалната зона. Не само че не си отиват, но идват и още повече. Като дойдат и още по-големите заводи и тази магистрала ще отеснее, още преди да я построят“, каза премиерът Борисов.
Министър-председателят провери строителството на трасето от АМ „Европа“ в участъка Драгоман – Сливница. Проектът стартира в средата на месец май тази година, ще бъде завършен до 2021 година и се изпълнява със средства от републиканския бюджет по програма „Ново строителство“ на Агенция „Пътна инфраструктура“.
„След нас ще остане това. Всеки работник като си води децата ще им каже: „Аз съм го правил това!“, поколения ще знаят, че бащите им са работили тук“, посочи още Борисов по време на разговорите със строителите и работниците на АМ „Европа“.
Премиерът бе категоричен, че при строителните дейности трябва да се опазва археологията и природата.
„Искам да вдигнем 10 процента доходите догодина, да дадем повече пари за медицинските сестри сега“, заяви Борисов и добави, че затова е важно възможно най-скоро да се реализират приходи и от тол системата, за да не се разчита само на готовите пари от приходните агенции.
В момента се работи или се извършват подготвителни дейности по двата участъка на магистрала „Европа“ - от ГКПП „Калотина“ до Драгоман и от Драгоман до Сливница. През есента се очаква да стартират реалните строителни работи и по участъка от ГКПП „Калотина“ до Драгоман.
Пътят София – Калотина е основна пътна артерия, част от Коридор № 10, чрез модернизацията на който ще се развие и подобри преразпределянето на транспортните потоци по Трансевропейските транспортни коридори №4 и № 8 в посока Бургас, Турция и Гърция.
Модернизацията на пътя ще подобри пропускателната способност и безопасност на движение в участъка, ще се облекчи високата интензивност на транзитното движение от и за централната част на Европа по транспортен коридор „Ориент/ Източно-Средиземноморски“.
В днешната инспекция на АМ „Европа“ заедно с министър-председателя Бойко Борисов бяха вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на финансите Владислав Горанов и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
Премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев и зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков направиха проверка на напредъка на строежа на АМ „Европа“ в участъка Драгоман – Сливница.
Нанков обясни, че преди месец е било дадено началото на строителството, като сроковете, които са били поставени на строителите до октомври 2020 г., ще бъдат изпълнени. „Над 30% от хумусния слой вече е премахнат. 8% от насипа вече е положен. Вече имаме основата на пътя по 2 км от трасето“, обясни Нанков. От своя страна Борисов заяви, че най-бързо и ускорено довеждащият път до индустриалната зона в Божурище трябва да бъде направен.
„По пет ТИР-а на минута минават, трябва да се стартира незабавно“, посочи министър-председателят.
„Сега като дойдат и още по-големите заводи и тази магистрала ще отеснее още преди да сме я построили“, каза още той. „Една теменужка не трябва да се смачка по време на изграждането на пътя, ще говорите с еколозите да се премести всичко“, посочи Борисов. Премиерът заяви, че ще се работи и по това в България да се обучават повече инженери, каквито иска бизнесът. „Ще го търсим и президента Вучич - те трябва да дадат зор на сръбска територия да завършат, защото ние есента сме готови. Ще му пратя днес снимки, за да види на какъв етап сме”, посочи премиерът. „Хората работят с настроение, като има заплати. Така се вдигат доходите. Затова и идват реални инвеститори, а не шменти-капели, като онези, които продадоха БТК-ата, ЕРП-та. Те не могат да си управляват дори субсидиите. Това са социалистите - да похарчат всичко, да нямат никакви запаси, да се огледат след това, да вземат и чуждото и накрая да оставят всичко в разруха. След нас ще остане това – работник, като си вози децата, да им каже: „Това аз съм го правил“. Хиляди хора работят тук“, каза още Борисов.
Добави коментар