Всяка година на 5-ти юни светът отбелязва Деня на околната среда /World Environment Day/ - най-известният глобален ден с призив за положителна промяна за околната среда.
Световният ден на околната среда е основният механизъм на ООН за повишаване на осведомеността и за насърчаване на действия за опазване на околната среда в световен мащаб.
Световният ден на околната среда е провъзгласен на 15-ти декември 1972 г. на 27-та сесия на Общото събрание на ООН в Стокхолм, Швеция. Тогава е приета декларация за околната среда, която е и първият международен договор за принципите на екологична защита на Земята.
Датата за честване е избрана, защото именно на 5-ти юни започва работата на Конференцията на ООН по проблемите на околната среда през 1972 г.
В своята резолюция общото събрание призовава държавите и организациите, членуващи в ООН, ежегодно в този ден да провеждат мероприятия, демонстриращи стремежа им да опазват и подобряват околната среда.
Отново на 27-ата сесия на общото събрание е създадена нова организация в рамките на ООН - Програма на ООН за околната среда (ЮНЕП). Под нейната егида ежегодно се отбелязва и празникът. На този ден ООН връчва и тематична награда на заслужили в областта държавни, политически и обществени дейци, допринесли с дейността си за опазването на околната среда - "Глобал-500".
По случай Световния ден на околната среда на 5 юни Министерството на околната среда и водите организира повече от 50 инициативи в страната.
Централното събитие ще е на 5 юни в София, когато български компании ще представят своите иновативни решения на изложението „Иновации за качество на въздуха“. Предвижда се събитието да се проведе в парк-градина „Централна баня“ в центъра на столицата, в непосредствена близост до сградата на Министерство на околната среда и водите от 14 до 17 часа.
Тази година Световният ден на околната среда дава възможност на всеки да се включи в борбата срещу замърсеността на въздуха по света, уточняват от МОСВ. Организаторите призовават в помощ на околната среда да се изключват светлини и електроуреди, които не се използват; да се използва домакинска техника, която пести пари и щади здравето; да не се изгаря отпадък - това директно допринася за замърсяването на въздуха; да се използва обществен транспорт, да се пътува споделено, да се кара велосипед или да се ходи пеша; да се премине на хибриден или електрически автомобил; да се изключва двигателя на автомобила, когато не е в движение; да се компостират органичните хранителни продукти и да се рециклират неорганичните отпадъци; да се използват нетоксични бои.
Добави коментар