С промени в Закона за отбраната и въоръжените сили депутатите оттеглиха предложението за възлагане на допълнителни полицейски правомощия на армията, предаде БГНЕС.
Първоначалните текстове предвиждаха възможността армията да може да оказва помощ на държавните органи в противодействието на заплахи с особено висока степен на обществена опасност за населението, но бяха оттеглени по време на второ четене на законопроекта.
„Текстът не беше добре формулиран. Нямаше необходимата конкретност и създаваше двусмислие“, обясни ген. Константин Попов, председател на парламентарната Комисия по отбрана.
Така депутатите решиха въоръжените сили да не участват в такива операции, които би трябвало да са отговорност на МВР и по-специално на жандармерията.
Остават обаче задълженията на въоръжените сили по антитерористичния закон, охраната на границата и оказването на помощ на населението при бедствия и аварии.
„Друг е въпросът, ако се внесе сериозна конкретика - да, можем да го премислим. Когато не е ясна идеята, няма смисъл да се приемат такива текстове“, обясни още ген. Попов, който подчерта, че идеята за това не е лоша, но на този етап просто не е добре формулирана.
С промените в закона се създава и възможност за изплащане на левовата равностойност на полагащата се безплатна храна и ободряващи напитки по време на занятия, учения, тренировки и лагери на военнослужещите при обективна невъзможност за осигуряването им. Грубо пресметнато това са около 10-12 лв. на ден.
От своя страна Началникът на отбраната ген. Андрей Боцев оцени промените като положителни и подчерта, че наистина текстовете за възлагане на полицейски правомощия са били „двусмислени“ и за това са оттеглени.
Добави коментар