Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази опасения, че изпод бетонен купол, построен миналия век, който съдържа отпадъци от тестове за атомни бомби, изтичат радиоактивни материали в Тихия океан.
Говорейки пред студенти във Фиджи, Гутериш описа структурата в атола Еневеток на Маршаловите острови като "вид ковчег" и заяви, че това е наследство от ядрените опити от времето на Студената война в Тихия океан.
"Тихият океан беше жертван в миналото, както всички знаем," каза генералният секретар на ООН, имайки предвид ядрени експлозии, извършени от Съединените щати и Франция в региона.
Мнозина островитяни от Маршаловите острови бяха насилствено евакуирани от земите на своите предци и преселени, а други хиляди бяха изложени на влиянието на радиоактивни отпадъци, припомня БГНЕС.
Островната нация е била полигон, на който са извършени 67 американски ядрени опита в периода 1946-1958 г. в атолите Бикини и Еневеток, когато е била под американска администрация.
Remembering today, as I have for over 41-years, with my fellow #Enewetak Brothers in Arms seeking government recognition for the exposure to #radiation, (#atomicveterans) and other contaminants on the island during the Enewetak Ato…https://t.co/93wSFSLa81 https://t.co/XhSFU9ptTF
— Jeff Fortin USAF/US Army (@JFortin670) 14 май 2019 г.
Тестовете включват водородната бомба "Браво" от 1954 г., най-мощната, някога взривявана от Съединените щати, чиято мощност е около 1000 пъти по-голяма от атомната бомба, хвърлена върху Хирошима.
Гутериш, който е на обиколка в южната част на Тихия океан, за да повиши осведомеността по въпросите на изменението на климата, заяви, че тихоокеанските острови все още се нуждаят от помощ, за да се справят с последствията от ядрените опити.
"Последствията от това са доста драматични, по отношение на здравето, във връзка с отравянето на води в някои райони", каза той.
„Току-що бях с президента на Маршаловите острови (Хилда Хайне), която е много разтревожена, защото съществува риск от изтичане на радиоактивни материали, които се съдържат в един вид ковчег в района.“
https://t.co/61r05aVe5D#Enewetak #atmomic #veterans #radiation #radioactive #climatechange
— Glenn Franco Simmons (@GTFSPhotos) 26 март 2019 г.
"Ковчегът" е бетонен купол, построен в края на 70-те години на остров Рунит, част от атола Еневеток, като сметище за отпадъци от ядрените опити. Радиоактивна почва и пепел от експлозиите е била поставена в кратер, който бил запечатан с бетонен купол с дебелина 45 сантиметра. Но ядреното бунище е било предвидено само като временно решение и дъното на кратера никога не е било облицовано, което води до опасения, че отпадъци проникват в Тихия океан.
Пукнатини са се появили и в бетона след десетилетия на излагане на въздействието на климата и има опасения, че може да се разпадне, ако бъде ударен от тропически циклон.
Добави коментар