Кой е хормонът, който съхранява младостта?

09:15, 20 апр 19 25 3514 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Тайната на източника на младостта е в хормона мелатонин, който присъства във всеки от нас. През годините, поради лоши навици и разрушителни фактори върху организма ни, количеството му намалява, което води до стареене.

Учените казват, че именно мелатонинът може да даде на човека продължение на живота с до 10-15 години. Мелатонинът е регулатор на човешките ритми, основният хормон на епифизата. При всички хора мелатонинът активно се възстановява по време на нощния сън, по едно и също време: от 23 до 3 часа сутринта.

Процесът на стареене започва след 25 години, придружен от появата на много болести. Това се дължи на недостига на мелатонин, който започва да възниква от тази възраст. Ето защо, при възрастните хора сънят става повърхностен и заспиването винаги е трудно. Въпреки това производството на този хормон може да се регулира, пише Здраве.то.

Как да подобрим производството на мелатонина?

1. Прекрасната актриса и ненадмината красавица София Лорен не се уморява да повтаря, че главната тайна на красотата е в здравия сън: тя си ляга не по-късно от 21:00 ч. и се събужда в 6 часа сутринта.

Нейният съвет има научна основа: нивата на мелатонин започват да нарастват от 21:00 ч., достигайки своя връх до 2:00 ч. сутринта и спадат след 9 сутринта. Просто казано, колкото по-рано си лягате, толкова по-красиви и по-млади ще сте, защото във фазата на дълбокия сън, благодарение на мелатонина, всички ресурси на тялото се обновяват на клетъчно ниво!

2. Яжте храни с високо съдържание на мелатонин. Тези продукти включват мляко, морски дарове, пиле, риба, черен дроб, яйца, извара, овесена каша, печени картофи, зеленчуци, фъстъци, бадеми, тиквени семки, фурми и банани.

3. Вечер се опитайте да избегнете изясняване на спорни въпроси в семейството или връзката. Нервната система трябва да е в покой. Не забравяйте, че всеки стрес потиска производството на този хормон.

4. Не пийте преди лягане силен черен чай или кафе. Те пречат на организма да произвежда мелатонин. Същият ефект имат и някои лекарства. Затова внимателно четете листовките с инструкциите към лекарствата, особено ако страдате от безсъние! Най-добрите напитки са чаша мляко с мед, кисело-млечен продукт или успокояващ билков чай.

5. Не забравяйте за хигиената на съня. Преди лягане проветрете помещението добре. И също така се откажете от този глупав навик да преглеждате новините от социалните мрежи, преди да заспите! Екранната светлина блокира производството на хормона на съня и дългия живот.

6. Мелатонин може да се приема и като лекарство. Произвежда се синтетично под формата на таблетки и капсули. Въпреки това, никакво самолечение! Изборът на необходимата доза може да бъде направен само от лекар.

7. Производството на мелатонин се увеличава няколко пъти след един час спортни дейности. Редовни и умерени физически натоварвания - това е, което ви трябва!

8. Опитайте се да избягвате алкохол, мазни храни и спрете да пушите!

Наличието на този хормон в организма в правилното количество допринася за: забавяне на процеса на стареене, укрепване на имунната система, регулиране на кръвното налягане. Той ви позволява да мобилизирате защитните ресурси на организма и да предотвратите развитието на хронични заболявания (включително рак)!

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама