Директорът на НАСА Джим Брайденстайн остро критикува експериментa за унищожаване на сателит, който Индия проведе миналата седмица.
"Това е ужасно, ужасно нещо - да предизвикаш събитие, което изпраща отломъци до апогей над орбитата на Международната космическа станция", заяви Брайденстайн, цитиран от АФП. Той допълни, че "подобни действия са несъвместими с бъдещето на човешкото изследване на космоса".
Според НАСА, близо 400 отломъка са създадени след ракетният обстрел на стария сателит, който Индийската организация за космически изследвания свали на 27-ми март. От тези отломъци НАСА следи общо 60 на брой, които са с размер над 10 сантиметра и с потенциал да нанесат сериозни щети на Международната космическа станция.
След успешният ракетен обстрел на сателита, министър-председателят Нарендра Моди заяви, че с този експеримент Индия става четвъртата държава способна да извършва такива действия в орбита и я превръща в космическа сила. Това ще допринесе за мира и хармонията, заявява още Моди.
#MissionShakti is special for 2 reasons:
— Chowkidar Narendra Modi (@narendramodi) March 27, 2019
(1) India is only the 4th country to acquire such a specialised & modern capability.
(2) Entire effort is indigenous.
India stands tall as a space power!
It will make India stronger, even more secure and will further peace and harmony.
Според НАСА, като резултат от индийския тест, рискът от сблъсък на Международната космическа станция с отломък се е увеличил с 44% за десет дни. Този риск ще намалее с времето, в следствие на поетапното отпадане и изгаряне в атмосферата на повечето от тях.
Добави коментар