ГЕРБ запазва преднината си с близо 2% пред БСП за предстоящите избори за Европейски парламент. Това сочи моментната картина на електоралните нагласи според проучване на „Тренд” по поръчка на вестник „24 часа”.
ДПС се утвърждава като трета политическа сила с близо 7%. Поради засилващите се възможности „Обединени патриоти” да не се явят с обща листа, „Тренд” са разгледали всяка една от партиите ВМРО, НФСБ и „Атака“ отделно. Най-голям дял от трите успява да мобилизира ВМРО с 2,5% от всички анкетирани, докато „Атака“ и НФСБ остават съответно с 1,3% и 1%.
Демократична България и „Воля“ остават на приблизително същите стойности като през февруари, респективно с 2,5% и с 1,8%. Теренът на проучването приключи преди обявяването на решението за общо явяване на изборите от страна на ГЕРБ и СДС.
За 58% от всички анкетирани ролята на българските евродепутати в Европейския парламент е важна, като ключово се явява разпределението на отговорите по партийни електорати. Сред 81% от привържениците на ГЕРБ ролята на българските евродепутати е важна, докато сред социалистите само на 56%.
Социалната тематика трябва да е приоритет за следващия състав на Европейския парламент – повишаването на жизнения стандарт, равнопоставеност, изравняване на доходите, повече работни места, темата за мигрантите.
Социалната тема доминира и на въпроса в коя сфера ЕС трябва да отделя повече пари за България. Лидер с 47% е трудовата заетост, следвана от развитието на изостаналите региони, конкурентоспособност на икономиката, селско стопанство, инфраструктура и образование.
42% от всички запитани са на мнението, че ЕС трябва да засили контрола над политиките на отделните страни-членки срещу 29%, които са на обратното мнение. 52% смятат, че ако започнат процеси на силно сближаване и интеграция между отделни страни-членки в ЕС, България трябва да участва. Само 16% споделят обратната позиция.
62% от всички български граждани имат положително отношение към Европейския съюз срещу 18%, които изразяват отрицателно. Сред най-младите (18-29 г.) се регистрират най-позитивни нагласи към ЕС, като 80% от тях декларират положително отношение, а само 6% отрицателно. Сред най-възрастните позициите са доста по-сближени - 39% положително срещу 31% отрицателно.
58% са на мнение, че България е спечелила от членството си в ЕС, докато 20% са на обратното мнение.
Основните позитиви за българите от приемането на страната ни като част от ЕС са свободното пътуване, еврофондовете, възможностите за работа, възможностите за образование, свободният пазар и други.
Сред основните негативи се посочва твърде силният контрол отвън, обедняването и по-високите цени на стоките, спадът в традиционните производства и двойният стандарт.
Проучването на изследователски център „Тренд“ е по поръчка на вестник „24 часа“ и е посветено на нагласите на българите към изборите за Европейски парламент и отношението към ЕС. Проучването е реализирано в периода 6-13 март чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ сред 1005 души на възраст 18+. Теренът на проучването приключи няколко дни преди скандала с апартаментите на властта.
Добави коментар