Следващата седмица се очертава като решаваща за процеса на Брекзит, отбелязват световните агенции, цитирани от БТА.
Вчера и днес Брюксел продължават дискусиите на техническо ниво за внасяне на промени в сделката за Брекзит, договорена от британския премиер Тереза Мей с ЕК през ноември миналата година, но отхвърлена на 15 януари в британския парламент с 432 на 202 гласа. След това отхвърляне Мей поведе битка на два фронта. Тя се опитва да убеди ЕС да направи отстъпки по частта от сделката за предпазната клауза за Северна Ирландия, която притеснява най-много британските парламентаристи. ЕС засега отхвърля британските предложения в тази насока и оправи свое предложение, което не се понрави на Лондон. Същевременно Мей се опитва да убеди британските парламентаристи да променят мнението си за сделката.
В зависимост от постигнатото в разговорите на техническо ниво до края на деня Мей може да посети Брюксел утре за последни дискусии.
Едно обаче е сигурно, във вторник, на 12 март, е денят с главно Д за сделката за Брекзит. В 19 ч. по Гринуич се очаква в Камарата на общините да се гласува отново за нея. Преди самото гласуване депутатите ще проучат внимателно становището на главния юридически съветник на Обединеното кралство Джефри Кокс за това какво е постигнала Мей в последните разговори с Брюксел. После ще е самото гласуване.
В случай че на 12 март парламентаристите отхвърлят сделката отново, на 13 март, в сряда, Мей ще ги попита дали искат напускане на ЕС без сделка. Ако депутатите кажат, че не искат напускане без сделка, то в четвъртък, на 14 март, Мей ще внесе предложение за ограничено във времето отлагане на датата за Брекзит. Сега тя е 29 март.
Следващият етап е на 21 и 22 март, когато е последната европейска среща на върха преди 29 март, предвидената дата за Брекзит.
Според анализатори и партийни представители Тереза Мей ще понесе във вторник тежко поражение в парламента, защото досега тя така и не успя да осигури значителни промени в договора за Брекзит, отбелязва Ройтерс.
Около 100 твърдолинейни консерватори, привърженици на Брекзит, засега, както изглежда, ще се противопоставят на сделката при гласуването във вторник, ако не бъдат внесени промени в клаузата за предпазния механизъм, допълва Асошиейтед прес.
Ако на 12 март обаче песимистичните прогнози за тежък разгром на Мей в парламента все пак не се сбъднат и депутатите одобрят сделката, то страната ще може да излезе от ЕС по един нехаотичен начин. Но все пак 17 дни до 29 март са много кратък срок за прилагане на практика на всички необходими нови законодателни текстове, касаещи между другото имиграцията, селското стопанство или риболова. Тогава може да се реши удължаване на крайния срок, за да се позволи на процеса да се развие безпроблемно, предаде Франс прес.
Ако британските депутати се произнесат срещу сделката за Брекзит и ако после, когато Тереза Мей ги попита искат ли излизане от ЕС без сделка, те кажат "да", тогава ще се сбъдне сценарият, от който се страхуват най-вече икономическите среди. Брекзит без сделка ще предизвика и сериозни нарушения в обмена между Великобритания и ЕС.
Ако депутатите отхвърлят сделката на Мей за Брекзит, но после кажат, че не искат Брекзит без сделка и поискат отсрочване на датата за излизане от ЕС, то това отсрочване няма да е след 2 юли, когато е първото заседание на новия ЕП, избран на европейските избори от 23 до 26 май. Подобно отсрочване от три месеца не представлява значителен юридически проблем. Но според източник от Брюксел "не е ясно какво ще могат да направят британците за 3 месеца, което не направиха за две години". Ако британците поискат отсрочка, европейците биха могли да предложат например отлагане за 1 година, за да се работи действително по алтернатива на сделката, допълва източникът.
Всяко отлагане за дата след 2 юли обаче ще означава, че Великобритания ще трябва да организира избори, за да излъчи 73 британски депутати в ЕП. Всяко отлагане във времето освен това трябва да бъде подкрепено единодушно от останалите 27 страни членки на ЕС.
Няколко десетки британски депутати еврофили настояват за организиране на втори референдум за Брекзит, но Мей отказва този вариант, така че, за да се осъществи той, трябва да има освен отлагане на Брекзит и смяна на правителството или нови избори.
Препаникамъкът през сделката за Брекзит, така както беше договорена през ноември, е предпазната клауза за Северна Ирландия. Този механизъм цели връщането на физическа граница между Ирландия (страна членка на ЕС) и провинция Северна Ирландия (готвеща се да излезе от ЕС заедно с останалите британски провинции). Предпазната клауза беше замислена, за да бъдат запазени споразуменията за мир от 1998 г., сложили край на конфликта в Северна Ирландия, както и да бъде запазена целостта на единния европейски пазар.
Механизмът на предпазната клауза предвижда като крайна мярка оставането на Обединеното кралство в един митнически съюз с ЕС и възможно най-голямото придържане на Северна Ирландия към европейските норми. Според привържениците на Брекзит този механизъм пречи на страната да скъса връзките с ЕС.
Добави коментар