Одит на Сметната палата установи, че културното ведомство не се справя с опазването на ценните сгради. Министърът на културата Боил Банов призна, че въпросът със сградите паметници на културата е изключително сериозен, но основният проблем е че те са частна собственост.
„От началото на моят мандат проблемите със сградите търсят решението си всеки ден. Когато нещо е изоставено половин век, не може да бъде оправено за 5 дни. Има безхаберие и безстопанственост. Огромна част от тези архитектурни паметници се намират в ръцете на частни собственици. Те трябва да бъдат мотивирани да оправят своите сгради. Това е сложен процес. Ние сме тези, които ги провокираме да правят съответните необходими ремонти, но собственикът е този, който трябва да вземе решение да ремонтира собствеността си”, каза в студиото на Нова телевизия, министърът Боил Банов. Според него Министерството на културата се стреми много стриктно да спазва закона.
„Трябва да има съвместна работа на държавата с общините. Опитваме се да направим модерно хранилище, в което да бъде събран целият архив за състоянието на сградите. Заедно с дигитализацията това ще реши много проблеми", смята Банов.
По думите му ипотекирането и обновяването на сградите паметници на културата е възможно и в момента. „Очакваме законопроектът на общините. Те знаят какви са стъпките, които са необходими. Ние ще ги подкрепим”, каза още Банов.
Проблемът с ипотекирането на архитектурните сгради коментира и зам.-кметът на София Тодор Чобанов. „В София има над 800 сгради паметници на културата. Самият факт, че нито министерството, нито някоя община е успяла някога да приложи закона говори много. Събрахме сериозна група от общински съветници, външни експерти, и сме изработили много по-лесен за прилагане механизъм. Вече сме го предложили на колегите от Националното сдружение на общините и на депутатите от комисията по култура.Това ще позволи, когато има случаи на недобросъвестни собственици да се преминава към извършване на ремотни дейности”, заяви Тодор Чобанов.
Добави коментар