Ананиев: Аптеките не могат да останат в сивия сектор

12:00, 01 мар 19 / Политика 25 1542 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Не може социално отговорен бизнес, какъвто е лекарствоснабдяването да остане на тъмно, в сивия сектор. Още повече, че Европейската агенция по верификация започва обществено обсъждане на електронната листовка, т.е. хартията постепенно ще отпадне от употреба. Това заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на изслушването си в парламента за въвеждането на системата за верификация на лекарствените продукти у нас.

„На 18 април 2018 г. Българската система за верификация на лекарствата е свързана с производствената среда на европейския хъб за верификация, като след тази дата, до всички регистрирани търговци на едро и дребно е изпратено писмо за възможностите за свързване със системата, както и подробни инструкции за осъществяването му“, увери министър Ананиев.

Към настоящия момент над 2 100 аптеки са свързани със системата и тя работи стабилно. Тестовият ѝ период ще бъде 6 месеца, а в този срок няма да бъдат налагани санкции.

„Допълнително, на сайта на МЗ и на Изпълнителната агенция по лекарствата /ИАЛ/ са достъпни указания за прилагане на системата, както и инструкции как да се реагира в случай на проблеми. Целта е да не се отказва предоставяне на лекарства и да не се затруднява обслужването на нито един пациент в аптеките“, обясни Ананиев.

По думите на Кирил Ананиев на територията на страната функционират 3600 аптеки, като 2400 от тях имат договор с Националната здравноосигурителна каса, т.е. работят с компютри и специализиран софтуер. Тези търговци на дребно е необходимо единствено да си закупят четец, чиято стойност е между 180 и 200 лв. за едно работно място и еднократно да заплатят сумата от 50 лв. за свързване със системата.

„За да работят останалите 1200 аптеки, най-малкото за да следят складовите си наличности, те също боравят с интернет и компютри, т.е. също трябва да си закупят единствено четец. При единичните случаи, при които аптека функционира без интернет и компютър, цената, която трябва да бъде заплатена за въвеждане на системата за верификация, е между 1500 и 2000 лв., като еднократен разход“, коментира министър Ананиев. Той обясни, че правителството няма как да подпомогне финансово аптеките, тъй като това би се считало за държавна помощ.

На въпрос от народен представител относно броя на аптеките, включили се в протеста на 20 февруари, министърът посочи, че само 38 аптеки, които имат сключен договор с НЗОК, предварително са уведомили районните здравноосигурителни каси, че няма да работят в този ден.

Министър Ананиев увери, че е била създадена организация, така че пациентите, които са имали нужда от закупуване на лекарства, които се заплащат изцяло или частично от НЗОК, са ги получили в останалата аптечна мрежа. Той беше категоричен, че информацията, че аптеките, които са прекратили своята дейност по време на протеста, са над 700 е непроверена и на среща с представители на Националната аптечна камара те са отказали да предоставят списък с точния им брой.

Освен това в Министерството на здравеопазването не е постъпвал сигнал за затруднено снабдяване на пациенти с необходимите им лекарствени продукти, допълни още здравният министър.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама