За момента заразата от морбили в страната е ограничена, съобщи главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев по БНТ. В последните 2-3 дни няма регистрирани нови случаи, но вирусът продължава да циркулира и хората без ваксина продължават да бъдат застрашени.
21 са установените случаи на болни от морбили у нас. Засега има двама души, които се нуждаят от по-сериозно лечение, другите са със средна тежест на заболяване.
Остават под наблюдение петте деца с морбили, настанени в инфекциозното отделение на болница „Света Анна" миналата седмица. Опасност за живота им няма. Настанените там са на възраст между 6-7 месеца и 6 години. Те бяха транспортирани в петък от болницата в Разлог.
И петте деца не са ваксинирани и идват с придружаващо заболяване. В случая 3 от децата са с пневмония, все още поддържат температура, така че при тях лечението е малко усложнено. То ще продължи най-малко 5 дни.
Предполага се, че за повечето вирусът ще премине без сериозни последици за здравето, уточни д-р Кунчев. Имайки предвид високия контагиозен индекс, може да се предполага, че вирусът още ще циркулира и ако намери лица, които не са карали заболяването, шансът да ги зарази е много голям, коментира още той.
Според него има случаи, в които лекарите знаят откъде идва заразата, като този с един от последните заболели лица, хванал вирусът от Италия. Д-р Кунчев допълни, че през 2018 г. сред най-засегнатите държави от вируса са били Сърбия и Гърция, а тази година това е Република Северна Македония, където са предприети извънредни мерки.
"21 заболели на фона на други държави е много малко. Идеята е да задържим този много добър статус, а това се случва само по един начин - като достигнем заветните 95% покритие, което гарантира ефективността на ваксината", коментира д-р Кунчев.
Той допълни, че при съвременните комуникации е лесно вирусът да се разпространи. Превенциите срещу болестта, според д-р Кунчев, са имунизации навреме, както и ангажираност от страна на лекарите, за да бъдат обхванати бързо неимунизираните лица.
Добави коментар