Православната църква почита свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Според българските вярвания на тази дата се чества зимния Симеоновден.
Денят се почита главно от бременните, младите невести и майките. Той се смята за един от най-лошите дни в годината.
Някъде го наричат светията Симеон Бележник, защото белязва хората и им оставя рани и белези. Затова и поверието гласи, че не трябва да хваща остър предмет. По това какъв човек първи ще дойде в къщата пък се гадае какъв добитък ще се роди - мъжки или женски.
3 февруари е третият вълчи празник - не се работи с вълна, не се изхвърля пепел и смет навън, за да не се разсърдят вълците и да не нападат стадата.
1, 2 и 3 февруари се наричат Вълчи празници, Трифунци или Мратинци. Посветени са на вълка и се спазват редица ритуални обреди - жените не плетат, не предат, не тъкат, не перат. Спазват се и другите забрани, характерни за останалите Трифонци.
Традицията повелява на Симеоновден да не се дава назаем и да не се изнася нищо от къщата, за да не излезе берекетът от дома.
Имен ден празнуват: Симеон, Симеона, Симеонка, Симеонко, Симо, Симон, Симона, Симонка, Симча, Симчо, Симян, Симяна, Симе, Сима, Симан, Симана, Мони, Моньо, Мона, Монка, Моника. Те черпят и на 1 септември, когато църквата почита преп. Симеон Стълпник и неговата майка св. Марта.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар