Докато споровете за Brexit във Великобритания тормозят англичани, една страна вече изпитва дивиденти от ситуацията и това е България, пише британското издание The Guardian.
Курортите в страната отчитат рязко увеличение на резервациите от британски туристи, тъй като семействата търсят алтернативни летни дестинации.
Традиционно популярните туристически обекти в еврозоната станаха по-скъпи, тъй като паундът се срина спрямо еврото след гласуването Великобритания да напусне суюза. Сега семействата предприемат действия, за да се предпазят от бъдещи колебания в случай на невъзможност за сключване на сделка.
По време на „най-натоварените“ почивни дни през годината туристическите агенти съобщават, че все повече хора избират всеобхватни сделки, като по този начин блокират разходите за храна, напитки и настаняване. България – привлекателна страна за зимни и летни ваканции, се възползва от валутната несигурност. Асоциацията на британските туристически агенти (АБТА) заяви, че през тази година е имало увеличение с почти една трета в броя на ваканционните резервации за страната в сравнение с 2018-а година, когато вече е имало увеличение спрямо предходната година.
Отвъд валутните колебания, една невъзможна сделка може да доведе до редица административни главоболия за пътниците. АБТА предупреди, че издадените в Обединеното кралство европейски здравноосигурителни карти, които позволяват на гражданите на ЕС достъп до държавно здравно обслужване в други страни от ЕС, вече няма да бъдат валидни. Водачите може да се наложи да кандидатстват за международно свидетелство за управление на МПС и да носят физическа карта, издадена от тяхната застрахователна компания, за да покажат, че покритието им е приложимо по време на чужбина.
Несигурността около бъдещето на Brexit също засегна пазара на жилища, като продавачите и купувачите седяха здраво поради несигурността за бъдещето.
Добави коментар