От Асоциацията на индустриалния капитал в България настояват да бъде отложено увеличаването на минималната работна заплата, предвидено за 1 януари 2019 година. Аргументът на работодателската организация е, че в 15 икономически дейности средната заплата е на нивото на минималната.
Социалният министър Бисер Петков посочи, че ръстът на минималната заплата с 50 лева догодина до ниво от 560 ще защити нискодоходните групи и ще ограничи риска от бедност сред работещите.
"Предложеното увеличение отговаря на обективната икономическа и социална рамка на страната. През 2019 се предвижда ръст на БВП. Стабилните макроикономически показатели и търсенето на работна ръка са предпоставка за увеличаването на всички доходи, БВП от 3,7 процента, очакванията са за запазване на добрия бизнес климат в страната, на заетостта".
"473 000 получават минимална заплата към юни тази година", посочиха от бизнеса. Това е повече, отколкото са били хората на минимална заплата през 2017-а". Председателят на АИКБ Васил Велев цитира данни от проучване на членската маса, според което девет процента смятат, че минималната заплата дори трябва да е по-ниска от сегашните 510 лева. Позицията на организацията е против ръста на минималната заплата догодина и защото в различните сектори и региони икономическата ситуация е различна.
"Квалифицирани и неквалифицирани, работещи, неработещи, трудолюбиви, мързеливи, всички са изравнени – минималната работна заплата не може да бъде еднаква за всички икономически дейности. Трябва да се договаря така, както се случва в половината работеща Европа", посочи Васил Велев.
Добави коментар