Днес Православната църква отбелязва деня на Св. Анна – майка на Богородица. Тя закриля брака, семейството, девиците, бременните жени и вдовиците. Култът към светицата се разпространява широко през VI век, когато в Константинопол е построена първата черква, носеща нейното име. Тя е смятана за покровител на полуостровите Квебек и Бретан.
Източноправославната църква приема Света Анна още от VI век, като тя и Йоаким са наричани Свети и праведни богоотци. Разказът на Протоевангелието на Яков е приет от Римокатолическата църква едва през ХIII век, като Анна е официално канонизирана през 1854-a година.
Народните вярвания отбелязват празника и като ден на врачките. Нощта, предхождаща празника, е време на прокоби и магии. През нея неправедните най-лесно установяват връзка с тъмните сили. Затова стопаните палят пред всяка врата огън с тор, ръсят пепел и просо около стопанските постройки. Момите посаждат пшеница в гърне и топят клонки от вишна или ябълка във вода и ги оставят край огнището. Ако до Нова Година пшеницата поникне и клонките се разлистят, момата ще се омъжи за добър момък през следващата година.
Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Ани, Янко, Янка.
Добави коментар