Една от осем жени в Европа е засегната от рак на гърдата. Български учени разработват нова технология за ранното откриване на болестта. В партньорство с изследователи от Белгия и Италия, инженерите от Техническия университет във Варна, успешно визуализират в детайли труднооткриваеми тумори.
Европейският научен проект "Максима" създава тримерни модели за разработване на съвременни техники за ранна диагностика на този вид рак. В него участват и студенти от ТУ-Варна, работещи в областта на компютърното моделиране.
Клиничното приложение на проекта може да се случи през 2020 година, надяват се работещите по него. Тогава, освен мамографията, ще се използва и новият метод, който ще дава отлично изображение на тумора. Тепърва усилията ще се насочат как с намалени дози от облъчване да има по-добър резултат при очертаване границите на тумора, как моделът да може да се използва и при други видове рак, като белодробния например.
С откритието си учените от Варна вече успели да сканират и открият дефект по аварирал самолет и да помогнат на костенурка със счупена черупка. Екипът подготвя и мобилно приложение за ранна диагностика на рак на гърдата. С него всяка жена сама ще може да оцени доколко е застрашена от заболяването и ще получи съвети от специалисти къде и как да се прегледа.
Проектът „Максима” е спечелил европейско финансиране сред над 500 други кандидати.
Добави коментар