Безплатни консултации за пациенти със сърдечна недостатъчност ще се проведат в Плевен през октомври. Кампанията стартира в Световния ден на сърцето – 29 септември. Тя се организира от Института за здравно образование, с подкрепата на проф. д-р Снежана Тишева, ръководител на Катедра „Кардиология, пулмология и ендокринология“ в МУ – Плевен.
В Плевен се създава и Център по сърдечна недостатъчност, който ще работи под ръководството на проф. Тишева. Целта му е да информира пациентите за новите възможности в лечението на това заболяване, да обучава тях и техните близки как да живеят със сърдечната недостатъчност, как да следят състоянието си и на какво да обръщат внимание, за да не се стигне до влошаване и влизане в болница.
Безплатните консултации ще се провеждат със задължително предварително записване на единния номер на кампанията – тел. 070010126 всеки работен ден от 10 до 17 ч. Те са предназначени за пациенти с вече поставена диагноза, с влошени оплаквания от задух, умора, сърцебиене, отоци по краката, както и към тези, които често влизат в болница по повод на заболяването.
По данни на НЗОК в Плевенска област живеят 10 683 души с диагноза „сърдечна недостатъчност“. 9497 от тях са над 65-годишна възраст, като жените са повече от мъжете – 5904.
В България от сърдечна недостатъчност годишно умират около 20 000 души. Смъртността от сърдечна недостатъчност се е увеличила два пъти, докато при други сърдечно-съдови заболявания като исхемична болест на сърцето, остър инфаркт на миокарда и други тя намалява.
Сърдечната недостатъчност е най-честата причина българите над 65-годишна възраст да влизат в болница. Статистиката отчита 120 000 хоспитализации годишно само за тази диагноза. Пациентите страдат от задух, умора, кашлица, отоци. Болестта е бреме и за близките им, защото налага много грижи и чести придружавания в болница заради хоспитализациите. Пациентите с тази диагноза често страдат от депресии. Причините за това са свързани с тревогите от ежедневния дискомфорт, болничния престой, натоварените близки.
Добави коментар