Варна чества 140 години от Освобождението си

07:50, 27 юли 18 25 817 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Варна отбелязва 140-та годишнина от Освобождението на града. Тази година тържественото честване ще бъде съпътствано от театрализирана възстановка на историческите събития. Членове на клуб „8-ми Пехотен Приморски полк Варна” към НД „Традиция” ще направят възстановка на влизането на руските войски във Варна на 27 юли 1878 година. 

Ще бъде отслужен благодарствен молебен. Ще бъдат поднесени венци и цветя на паметника „Посрещане на освободителите” . Официалната  програма, организирана от Община Варна и Военноморските сили, започва в 9.30 часа.  

Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил” добавя още едно събитие – в 12 часа ще бъде открита традиционната изложба от детския пленер „Колко са чудни делата Ти, Господи!”. На 27 юли се чества паметта на Св. Пантелеймон, на Св. Климент Охридски и Светите Седмочисленици. 

В 16 часа в Музея на Възраждането ще бъде връчено дарение гарибалдейско знаме.

В 20.30 часа на площад „Независимост“, край фонтана, ще започне концерт на оркестъра на Държавната опера във Варна с диригент Николай Крумов. 

До 31 юли пък на входа на Морската градина варненци и гости на града могат да разгледат изложбата „Българските опълченци и Освобождението на Варна“, посветена денят на Освобождението на Варна. 

Фотографиите в изложбата са предоставени от Музея на Възраждането към Регионалния исторически музей – Варна. Сред тях могат да се видят изображения на опълченци, които са малко познати на варненци като Господин Иванов, Анастас Вангелов, Никола Савов, Андрей Андреев, Никола Корчев, Атанас Иванов, Желю Попов, Георги Сивков и други. 

Варна е последният български град, освободен от турско робство по силата на Санстефанския мирен договор и на Берлинския договор. Пет месеца след останалите български селища. Заради голямото значение на града като голям геостратегически, морски, крепостен и търговски център, за неговата свобода се води дълга дипломатическа война.

Преди руските войски да превземат Варна, воюващите сили се споразумяват да прекратят войната. Едва на петото заседание на Берлинския конгрес през юни 1878 г., след поредни заседания и мъчителни преговори и намесата на домакина Ото фон Бисмарк, Турция склонила да изтегли войските си. И наистина в началото на юли турският гарнизон напуснал Шумен, но се укрепил във Варна под командването на Фазлъ паша. 

На 24 юли външните укрепления били завзети. Същият ден, разгневен от протакането, генерал А. Столипин лично се отправил към Цариград, взел разпореждане от турското правителство за предаването на Варна и на 27 юли той връчил заповедта на Фазлъ паша с думите: "А теперь убирайся из Варньi".

Реално турската администрация напуска по-късно Варна, защото през пристанището е трябвало да се транспортират турските части и от Шуменската крепост. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама