Само за две години община Враца успя да завърши обект - Пречиствателна станция за отпадъчни води /ПСОВ/, част от мега проекта Воден цикъл, стартирал преди девет години. Обектът е приет за експлоатация с Акт Протокол 16, на 28 юни 2018 г. С това всички нови и реконструирани съоръжения в ПСОВ са въведени в пълен работен режим. Това съобщи на пресконференция днес кметът на Враца Калин Каменов.
Проект „Инженеринг за реконструкция на Пречиствателна станция за отпадъчни води – гр. Враца” започва да се изпълнява през 2009 г. с финансиране по оперативна програма /ОП/ „Околна среда 2007-2013 г.". И е успешно завършен в рамките на настоящия програмен период 2014-2020.
Възложител е Община Враца. Изпълнител е Консорциум „ВМВ“ ДЗЗД, с водещ партньор „Водстрой“ АД. Общата стойност на проекта е 15 777 158,85 лв. Проектът беше разделен в два етапа на строителство и на две фази.
Към ноември 2015 г. на обекта е доставено голяма част от технологичното оборудване за втори етап, а за първия етап "по пътя на водата" вече е било позиционирано в съоръженията и са се изпълнявали монтажните работи. До тогава са били изпълнени и сертифицирани 50% от общата договорна стойност.
В своето начало проектът се реализира трудно, като причина за това беше неразбирателство в консорциума, изпълнител на поръчката. Крайният срок беше пропуснат и по искане на изпълнителя, договорът за финализиране беше удължаван през годините. Дейностите се развиваха бавно, работеше се в режим на неустойки, съгласно общите условия на ФИДИК.
Промяната на негативната тенденция и отчитане на напредък по проекта започва след 2016 г., с встъпването на кмета Калин Каменов и неговия експертен екип. Проведени са много срещи, отново е избран настоящият изпълнител на ПСОВ – Враца и с помощта на Консорциум „ВМВ“ ДЗЗД, с водещ партньор „Водстрой“ АД, през март 2017 г. е приключен Етап I „Пътят на водата”.
В момента са пуснати в действие изцяло нови изградени съоръжения, завършени са сградата за обезводняване на утайките, изравнителят за утайкови води, инсталацията за жлезен хлорид и други съоръжения, които влизат в употреба с приключване на Етап II. До началото на септември миналата година са изградени или рехабилитирани всички основни съоръжения на пречиствателната станция, което позволява нейното пълноценно функциониране в нормален експлоатационен режим.
Обновената станция е с капацитет от 94 хил. еквивалент жители и осигурява изпълнение на европейските норми за пречистване на отпадъчни води. Проектът се отличава с прилагането на модерна и напълно автоматизирана инженерна технология за пречистване на отпадъчните води, включително за отстраняването на азот и фосфор. Нейната надеждност се гарантира не само от съоръженията от ново поколение, но и от денонощен контрол и наблюдение на експлоатацията.
В рамките на проекта е извършено асфалтиране на пътя до обекта, както е и реализирана лесозащитната зона, която цели да спира неприятните миризми от съоръженията на станцията.
Днес, благодарение на съвместните усилия с Министерството на околната среда и водите и липсите на компромиси, Враца разполага с екологосъобразна и модерна фабрика за пречистване на отпадъчните води, проектирана и изпълнена съгласно най-добрите инженерни практики, в пълно съответствие с екологичните стандарти, предаде ''Дарик''.
Добави коментар