МОН няма да зачита седма задача от матурите по български език и литература. Това стана ясно на брифинг в просветното ведомство, докато протичат днешните изпити - втората матура за 12-ти класи и математиката от Националното външно оценяване за седмокласниците. Решението обяви зам.-министър Таня Михайлова, предаде News.bg.
Задача 7 от матурата за зрелостниците обърка ученици, а и предизвика негодувание на експерти. Според условието трябва да се посочи изречението, в което няма допусната граматична грешка. Спорният дистрактор е "б", който звучи неестествено, въпреки че не е допусната точно граматична грешка. Именно този отговор е верен, според МОН.
Дистрактори "в" и "г" се изключват заради липсата на пълен член в думaтa "адвоката" и членуване на "Искърско дефиле", в отговор "а" грешката е в членуването на "сухопътен".
По време на брифинга от МОН обясниха, че в подусловието на задачата няма граматична грешка, а семантична неточност. За да не бъдат ощетени зрелостниците, ще бъде присъдена по една точка за всеки възможен верен отговор.
Тази задача се приема, че е част от 30-те точки. Тоест, след като има условие за двусмислие, това означава, че ще получи точките, които трябва да получи - тази задача носи една точка.
Таня Михайлова коментира, че тъй като има спорен момент, тъй като ще има усещане за несигурност в зрелостниците - решението е тази задача да не се зачита в изпитния вариант.
"Преди всичко този изпит трябва да покаже знанията. Всеки един отговор трябва да бъде безспорен. Съответно тъй като условието създава и най-малкото съмнение за друг отговор, смятам че това е напълно отговорно решение", посочи още зам.-министър Михайлова.
Стана ясно, че тестовите материали преминават през три нива на контрол -през комисия, лица, които утвърждават вариантите, и лица, които правят експертна окончателната оценка на изпитните варианти за държавните зрелостни изпити. Комбинациите са над 11 милион
Проф. Светла Коева, директор на Института по български език, приветства решението на министерството.
В отговора, който е даден за верен, граматична грешка - няма, но изречението създава предпоставка за семантично неразбиране. Тя обясни, че глаголи, които са за изразяване на психическо състояние, когато са употребени в несвършен вид и в минало свършено време, когато изискват пряк обект, който е одушевен или съществително, което изразява група от одушевени обекти, какъвто в случая е съществителното комисия - група от лица, винаги трябва да бъде членувано в изречението, за да бъде то граматично вярно.
Ето и цялата задача, която вече няма да си взима под внимание:
В кое от изреченията НЕ е допусната граматична грешка?
А) Гласуваните поправки в новия закон ще засегнат пряко въздушния и сухопътен транспорт в страната.
Б) Убедително написаното мотивационно писмо на младия и амбициозен кандидат впечатли комисия.
В) Още утре г-н Каменов, адвоката на братовчедка ми, ще те потърси, за да подготвиш необходимите документи.
Г) По Искърско дефиле, което е с дължина около 100 км, са разположени множество интересни обекти.
Добави коментар