Едва около 3% от българите, получили инсулт, се лекуват – при средно 20 на сто в Европа. Болниците, които предлагат лечение, все още не са достатъчно, но през последната година има промяна, след като Българското дружество на невролозите започна кампания за повишаване на информираността. Данните изнесе акад. проф. д-р Иван Миланов, председател на дружеството по време на 17-ия национален конгрес по неврология, съобщи БНТ.
България е страната, в която има най-висока смъртност от сърдечно-съдови болести в сравнение с Европа и Съединените щати, съобщи академик Иван Миланов, председател на дружеството на невролозите.
"Смятам, че основният фактор за това, че много хора получават инсулт в България, това е фактът, че българското население не се научи да си контролира кръвното налягане", отчита акад. Миланов. Той е категоричен, че трябва да спрем да вярваме в митове, защото високото кръвно налягане не се лекува, а спирането на лекарствата може да е фатално.
Най-добре е сами да следим налягането си, да ограничим солта, мазното и алкохола. И при инсулт на близък да реагираме веднага. "Обикновено се получава слабост в ръката и крака, изкривяване на устата, може да има нарушаване на говора", обяснява акад. Миланов.
В това състояние инсултът е лечим. Но само през първите четири часа. Затова невролозите започнаха кампания за повишаване на информираността и за по-широко прилагане на лечение. Тя вече дава резултати. „Следващата ни борба е колкото е възможно повече болници да започнат да прилагат това лечение“, посочи акад. Миланов.
Всяка болница, която има скенер, може да прилага лечение чрез разбиване на тромба. Около 35 болници у нас вече го прилагат, ако постигнем 40, ще е достатъчно за мащабите на държавата, смята акад. Миланов.
Добави коментар