Столичната община ще получи 67 млн. евро заем от Европейската инвестиционна банка, за да изгради инсталация, която ще произвежда електро и топлоенергия от гориво от боклук, предаде ''24 часа''.
Съоръжението ще бъде в "ТЕЦ - София" и ще струва общо 157 млн. евро. Над 58% от средствата за проекта ще бъдат осигурени от Оперативна програма "Околна среда".
Той е третата фаза от мащабния проект на столицата за управление на отпадъците, който започна с изграждането на компостиращите инсталации за преработка на зелени и хранителни отпадъци, и завода за механично-биологично третиране, които вече работят от няколко години. Инсталацията ще оползотворява RDF горивото, произведено от завода за отпадъци и от него ще произвежда електро и топлоенергия. Тя ще осигури електроенергия, достатъчна за нуждите на 25 000 - 30 000 домакинства и топлоенергия за 30 000 - 40 000 семейства.
Проектът, по който се работи от 2011 г., обаче скара общинските съветници и дебатите по точката за заема, с който общината трябва да осигури съфинансирането, продължиха близо 4 часа.
От група "5" внесоха друг доклад, с който се настоява за отлагане на решението и създаване на експертна група, която да проучи други технологии. Калоян Паргов от БСП пък предложи точката за заема да бъде отложена.
"В последните 2 месеца слушах много внимателно всичко, което се говореше за третата фаза от системата за управление на отпадъците. Това не е проект за месец-два. От всички критики, които чух, с една съм съгласна – това, че дължим постоянна информация на хората. Съгласието ми обаче е до тук. Защото на хората дължим истината, а не лъжи и манипулации. Лесно е да се провокират страховете на хората и да се играе с тях. Но сме тук, не за да лъжем и не, за да се грижим за бъдещите предизборни сметки на партиите, които представляваме. Има нещо по-важно от изборния резултат и това е резултатът за хората. Повярвайте ми, понякога е по-лесно да спечелиш симпатии, ако се откажеш от тежките проблеми, оставиш на някой следващ да ги реши. Признавам, че получих много такива съвети. Но животът на хората и на града, не се измерват с мандати и политически сметки. В това вярвам и това ще продължа да защитавам", заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова, която бе вносител на доклада за заема.
Тя подчерта, че в Европа работят над 450 такива инсталации. Проектант на софийската инсталация е датската компания „Рамбол“, която е в топ 5 на компаниите в света в този сектор.
С пускането на новата инсталация част от старите мощности на ТЕЦ „София“ няма да работят на пълен капацитет. Това ще намали фините прахови частици от ТЕЦ-а с 6,2 т на година, емисиите на въглероден оксид - с 87,2 т, а азотните оксиди - с 46,4 т. При европейката норма на емисиите фините прахови частици за индустриалните съоръжения от 10 милиграма на куб. метър, софийската инсталация ще покрие норма под 1 милиграм.
Съоръжението ще има 4-степенна система за очистване на отработените газове и мониторингова система, която следи в реално време данните за емисиите във въздуха. Тази информация ще бъде достъпна и публична. С инсталацията столичната топлофикация ще пести 65 млн. куб. м природен газ годишно или около 18 млн. евро годишно. Инсталацията ще реализира и годишна печалба от 10 млн. евро.
Ако днес имахме такава инсталация, сметките за парно щяха да се намалят с 6%", добави Валя Чилова от ГЕРБ.
Темата за инсталацията стана повод и за задочна словесна престрелка между ГЕРБ и БСП в парламента, а след това част от червените депутати дойдоха в общината, за да проследят лично дебатите.
След гласуването, при което заемът беше одобрен от СОС, но без гласовете на БСП, съветниците от група "5" и част от Реформаторския блок, Симеон Славчев, Венцислав Мицов, Светослав Витков и Иван Велков от група "5" си сложиха маски. "Не искаме отговорността за това решение да бъде наша, защото то не е най-доброто решение за софиянци. Вярваме в "Топлофикация - София", че ще намали цените, така както вярваме в Дядо Коледа, че ще ни донесе подаръци", заяви Витков.
Добави коментар