Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер представи „разумен и отговорен" план за по-голям бюджет след Brexit на стойност 1,279 трилиона евро, покриващ периода 2021-2027 г., предаде АФП, цитирана от Агенция "Фокус".
„Нашите предложения водят до обща сума от 1,279 трилиона евро", заяви Юнкер пред Европейския парламент, като добави, че той е еквивалентен на 1,1% от БВП на Европейския съюз.
Припомняме, че договарянето на Многогодишната финансова рамка се провежда в преговорите за състава на следващата Европейска комисия. Освен това има очакване Брюксел да се захване със широкообхватни институционални реформи, които също ще разширят обхвата на преговорите.
Бюджетът ще потвърди и преначертае линии на преговори, регионални и политически, за разпределението на около един трилион евро или 2% от БВП на ЕС.
Преди да договарят структурните фондове, държавите ще трябва да се споразумеят кой ще попълни годишната дупка от 10-15 млрд. евро, която ще се отвори след излизането на Великобритания от структурите на Общността. В това уравнение държавите няма да могат да заобикалят предоговарянето на исторически най-скъпата политика, т.е. Общата селскостопанска политика (ОСП). Подразбиращият се аргумент е, че 7% от европейското население не трябва да консумира 80% от бюджета на Европа, отбелязва още изданието New Europe.
Франция и Германия очевидно са готови да увеличат своя принос, но Австрия, Дания и Швеция не са толкова въодушавени от идеята. Остава една година до изборите в Швеция, а Дания и Австрия имат евроскептични правителства. Сигурно е, че отстъпките ще бъдат по-малко приемливи.
Преговорите ще доведат до елементи на политическо приоритизиране. Намаляването на разходите за селското стопанство и намаляването на структурните фондове за Изтока може да бъде договорено в контекста на бъдещето, като се отделят повече средства за отбраната, граничния контрол и цифровата икономика. Тези нови приоритети в крайна сметка също ще се превърне в неразделна част от бюджетните преговори.
Добави коментар